Defibrilátory sú strategicky rozmiestnené po celom východe

VýchodSpravodajstvo

Sú dostupné na verejných miestach či v inštitúciách.

V mnohých európskych mestách sa rozšíril trend s osádzaním automatických externých defibrilátorov. Na najstaršom kontinente totiž dochádza približne ku stovke náhlych zástav srdca denne. Preto sú práve tieto zariadenia dostupné na verejných miestach alebo v inštitúciách. Často sa totiž používajú skôr ako dorazí samotná záchranná služba. Jeden automatizovaný defibrilátor je podľa hovorcu radnice Vladimíra Tomeka aj v metropole Šariša:

V meste Prešov je vybavená automatickým externým defibrilátorom jedna z hliadok mestskej polície už približne desať rokov. Prístroj je umiestnený priamo v policajnom aute, vďaka čomu sa s ním príslušníci mestskej polície vedia rýchlo presunúť k osobe, ktorá potrebuje pomoc.“

Hovorkyňa mesta Mária Stríčková tvrdí, že defibrilátor v Michalovciach potrebuje údržbu:

V meste Michalovce bol ešte v roku 2014 umiestnený externý defibrilátor na pešej zóne. V týchto dňoch sa, žiaľ, na svojom mieste nenachádza, a to z dôvodu, že je potrebné na ňom vymeniť batériu a elektródy. Podľa našich informácií sa takýto prístroj nachádza aj v Hypermarkete Tesco na Sobraneckej ceste. Červený kríž disponuje externým prenosným defibrilátorom, ktorý je využívaný pri rôznych akciách a podujatiach.“

V Humennom majú defibrilátor vo výbave dve mestské organizácie, čo nám potvrdil hovorca mesta Marián Škuba:

Od mája 2021 je súčasťou výbavy služobného auta mestskej polície. Špičkový prístroj na záchranu života kúpila samospráva z refundovaných peňazí skríningového testovania. Druhý defibrilátor sa nachádza v Zariadení pre seniorov Starinská, ktoré je v prevádzke od januára 2022.“

Foto
Defibrilátory sú strategicky rozmiestnené po celom východe / TASR

Defibrilátor majú zabezpečený aj obyvatelia na Spiši. Od novembra 2016 je umiestnený v centre Spišskej Novej Vsi na fasáde budovy turistického informačného centra. Liptovský Mikuláš má defibrilátor priamo na mestskom úrade, a to päť rokov.

„Tento defibrilátor je určený pre laickú verejnosť a je jednoduchý, používa sa podľa hlasovej nápovedy, ktorá sa spustí po jeho otvorení. Je prenosný, mesto ho má k dispozícii aj na podujatiach, kde sa zúčastňuje väčšia skupina ľudí,“ skonštatovala hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.

Prístroje na záchranu ľudského života sú dostupné aj pre turistov. V Slovenskom raji sa nachádzajú v piatich turisticky rušných lokalitách. Konkrétne ide o Čingov, Kláštorisko, Podlesok, Geravy  a Dedinky. Kým vo Vysokých Tatrách sú defibrilátory umiestnené na Hrebienku a Skalnatom plese, tak v Nízkych Tatrách ich turisti nájdu na Chopku.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre