Je jediná svojho druhu.
Krajské múzeum Prešov pri kontrole a spracovávaní starých zbierok objavilo kroniku školského inšpektorátu z 20. až 40. rokov 20. storočia, ktorá mapuje nielen úspechy a zriadenie jednotlivých škôl, ale aj ich problémy či údaje o učiteľoch. V zbierkových fondoch múzea je viacero kroník, avšak zo školských je jediná.
Ako uviedol historik múzea Erik Ondria, tieto kroniky boli písané v jednom rovnopise, pričom originál sa nachádza práve v metropole Šariša:
„Kronika zachytáva dejiny školského inšpektorátu v Prešove a celkovo v kraji. Neskôr bol inšpektorát delený na Školský inšpektorát Prešov I a Školský inšpektorát Prešov II. Často sa stávalo, že po istom období sa menili hranice inšpektorátu a jednotlivé obce, v ktorých boli zriadené školy, prechádzali do iných inšpektorátov. Dialo sa to na základe toho, akým spôsobom bola jedna alebo druhá škola vzdialená od sídla inšpektorátu.“
Kronika zachytáva údaje od prvého školského inšpektora Pavla Gallu, ktorý bol pridelený do šarišskej župy, až po posledného Júliusa Celdera. Ten v roku 1940 ukončil pôsobnosť Školského inšpektorátu Prešov I. Ondria skonštatoval, že kronika zároveň zahŕňa aj životopisné údaje k jednotlivým inšpektorom či parte:
„Množstvo údajov je tam v rámci jednotlivých škôl, píše sa o nich, v akom stave sa nachádzajú, akými prostriedkami disponujú alebo v ktorej obci je ešte potrebné zriadiť školu. Je tam zmienka aj o rómskej triede v Giraltovciach z druhej polovice 30. rokov. Máme ju zachytenú aj na fotke. Kronika obsahuje aj množstvo rozličných výstrižkov z novín, lebo učitelia boli svojho času aj veľmi významní kultúrni pracovníci,“ povedal Ondria s tým, že kroniku objavili pri kontrole a spracovávaní starých zbierok múzea:
„Bude určite prezentovaná verejnosti a následne spracovaná vedecky a odborne prostredníctvom rozličných konferencií, článkov a podobne. Je možné, že z toho múzeum vydá neskôr aj publikáciu alebo bude samotná kronika vydaná ako faksimile.“
Zdroj: TASR