Demokrati vstupujú do parlamentných volieb s Jablkom

SlovenskoSpravodajstvo

Ich cieľom je presadzovanie spoločných priorít.

Strana bývalého premiéra Eduarda Hegera Demokrati ide do blížiacich sa parlamentných volieb so vznikajúcim subjektom Jablko europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Ich cieľom je presadzovanie spoločných priorít. Osobnosti zo strany Jablko dostanú posledných päť miest na kandidátnej listine Demokratov.

„S takýmto kompromisom sme spokojní,“ reagovala Ďuriš Nicholsonová, ktorá skonštatovala, že pôvodne požadovali posledných 20 miest na kandidátke.

Požiadavkou Jablka bolo, aby sa ich financie vložené na transparentný účet využili na propagáciu jej kandidátov. Zároveň zdôraznila, že dohoda je o demokracii a nie o stranách, ktoré ju vytvorili. Spolupráca menších strán je podľa jej slov potrebná a nevidí prekážky v tom, aby pokračovali v spájaní.

Heger má ambíciu vytvoriť po voľbách proreformnú vládu:

„V mnohých našich programových tézach nachádzame spoločné cesty.“

Demokrati chcú pokračovať v spájaní, keďže spolupráca konzervatívneho a liberálneho spektra je podľa Hegera dôležitá.

Foto
Osobnosti zo strany Jablko dostanú posledných päť miest na kandidátnej listine Demokratov / facebook.com/edoheger

Ďuriš Nicholsonová zdôraznila, že jej strana vyzbierala podpisy potrebné na registráciu. Zároveň avizovala, že v prípade, ak nebudú mať dostatočné preferencie, spoja sa s iným politickým subjektom alebo odstúpia z boja o hlasy voličov.

Demokrati rokovali o možnej spolupráci aj s Modrými okolo Mikuláša Dzurindu, ktorí idú do parlamentných volieb s Mostom-Híd. Heger rokoval aj s KDH, ale to chce samostatne zabojovať o priazeň občanov.

Predčasné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky by sa mali uskutočniť v sobotu 30. septembra. Predseda parlamentu Boris Kollár zatiaľ oficiálne nevyhlásil termín volieb.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre