Deň bez vyučovania? H3KNI SA aj na Gymnáziu Park mládeže v Košiciach

KošicePR INFO

Žiadne výchovné koncerty, žiadne prednášky, ale zaujímaví ľudia a spíkri z generácie tretieho tisícročia, teda 3K, motivujúce témy, príbehy a výzvy. To všetko mohli zažiť tretiaci a štvrtáci Gymnázia Park mládeže v Košiciach, ktoré sa ako spoluorganizujúca škola zapojilo do pilotného projektu H3KNI SA, ktorý chce študentov hecnúť, heknúť si k lepšiemu svoj život. Študenti školy sa tak pridali k ďalším 1000 kolegom, ktorí v týchto dňoch zažijú deň plný výziev, motivujúcich príbehov a inšpirujúcich spíkrov.

Na Slovensku fajčí približne pätina dospelej populácie. Na prahu dospelosti má skúsenosti s fajčením polovica opýtaných tínedžerov. Až 90 percent z tých, ktorí sa stanú pravidelnými fajčiarmi, začína fajčiť pred 19. rokom života. Problematike fajčenia mladistvých a predaja cigariet maloletým sa už takmer štvrťstoročie venuje iniciatíva Na veku záleží.

„Vieme, že na mladých ľudí nefungujú príkazy, zákazy, mentorovanie, ani ohľadom fajčenia. Ak by ale aj chceli skončiť s fajčením, stres (škola, vzťahy, rodičia, priatelia, partia, spoločnosť) je jedným z dôvodov, prečo sa im nedarí prestať fajčiť alebo ani nezačať. Naše reprezentatívne prieskumy a brianstormingy ukázali, že stredoškoláci radi diskutujú, debatujú v malých komunitách, akceptujú prirodzené autority a ľudí, ideálne v ich veku, ktorí už niečo dosiahli. Takisto sme v nich zistili, ako mladých zaujať, čo ich robí šťastnými, čo ich zaujíma, čoho sa boja, čo im spôsobuje stres, ktorý je často impulzom k fajčeniu, či aké sú ich predstavy o budúcnosti. Tak vznikol projekt H3KNI SA,“ vysvetľuje vznik nového projektu H3KNI SA jeho ambasádor a influencer Matúš Okajček, známy pod menom To je ten náš Matúš.

Foto
Jeden z workshopov si pre študentov pripravil aj Bekim / H3KNI SA

Okrem sociálnych sietí, kde cez instagramový profil H3KNI SA prináša iniciatíva menšie a väčšie motivačné výzvy a témy, projekt ide aj do škôl.

„Spoločne so školami sme vymysleli koncept celodenného workshopu H3KNI SA. Je to jeden celý deň bez vyučovania, zato plný rôznych workshopov so spíkrami a lektormi na témy, ako sú ekológia, občiansky aktivizmus, hoaxy a konšpirácie, duševné zdravie, cestovanie, podnikanie, financie, vzťahy a sex, šport a životospráva a ďalšie. Cez príbehy týchto zaujímavých ľudí a lektorov, ktorí fajčenie nepovažujú za cool, chceme študentom pomôcť uvedomiť si, že fajčenie by nemuselo byť súčasťou ani ich života. Jednou z pilotných škôl bolo aj Gymnázium Park Mládeže v Košiciach,“ dodáva Matúš.

„Keď nás iniciatíva Na veku záleží oslovila s možnosťou zapojiť sa do projektu H3KNI SA, neváhali sme ani chvíľu. Patríme k najväčším gymnáziám na Slovensku a každý deň vidíme, že mladí ľudia chcú ísť za svojimi snami, žiť aktívny život a zaujímajú sa o témy, ktoré hýbu celou spoločnosťou. Ponuka workshopov a spíkrov v pilotom projekte H3KNI SA bola taká na mieru šitá našim študentom, že si viem predstaviť aj tri dni s týmto programom alebo jeho zopakovanie pre ďalších študentov našej školy,“ hovorí Milan Marinčák, riaditeľ Gymnázia Park Mládeže v Košiciach. 

Študentom sa počas celého dopoludnia venovali ľudia, ktorých sledujú na sociálnych sieťach, v médiách, ktorých život a smerovanie ich zaujíma a veľakrát by radi nasledovali ich príklad aj vo svojom živote. Každý študent si mohol podľa svojho záujmu vybrať tri workshopy z ponuky jedenástich tém od trinástich spíkrov, ktoré v súčasnosti najviac rezonujú svetom mladých ľudí:

1. BEKIM – NO STRES. SHIT HAPPENS – ako sa ani v beznádejných situáciách nevzdávať, ako je dôležité makať na sebe, aj keď iní hovoria, že to už nejde a že život = párty.

2. TO JE TEN NÁŠ MATÚŠ – SOCIÁLNE SIETE A ICH POZLÁTKO – je život influencera naozaj taký jednoduchý a príjemný, ako to na sieťach vyzerá?

3. VAL A MIŠKA / Sexuálna výchova – NAHOTA A HRANICE SÚKROMIA V ONLINE SVETE – otvorene, bez ostychu a blbého pocitu mohli študenti otvoriť akékoľvek témy týkajúce sa vzťahov a sexu.

4. LYRIK H / RAPER – CELOŽIVOTNÝ H3KER – písal básne už na základnej, rapovať začal na strednej škole. Je jedným zo zakladateľov rapu na Slovensku a veľký nadšenec zenu. O svojej ceste celoživotného h3kera a rapera, o výzvach, omyloch a víťazstvách na ceste k sebarealizácii porozprával aj študentom na košickom gymnáziu.

5. SIMA JUROVATÁ / MLADÍ ZA KLÍMU – KAŽDÝ MÔŽE BYŤ GREENFLUENCER? – dlhoročná dobrovoľníčka, ktorá nahráva podcasty s enviro tematikou, organizuje diskusie na enviro témy a aktívne spravuje stránku Mladí za klímu.

Galéria k článku

6. MAREK MACH / MLADÍ PROTI FAŠIZMU – OBČIANSKY AKTIVITZMUS A EXTRÉMIZMUS – nemenej zaujímavý, a hlavne veľmi aktuálny bol workshop s Marekom Machom, spoluzakladateľom združenia OZ Mladí, ktoré stojí aj za známymi Správy Mladí, Mladí za klímu a Mladí proti fašizmu. Diskutovali s ním na rôzne spoločenské témy, ktoré ani mladým ľuďom nie sú ľahostajné.

7. MAREK KEVEŠ / tréner – TELO AKO DÔKAZ – Marek popiera zákony fyziky – neustále pozitívny tréner, výživový poradca, je prvý víťaz (dnes už svetovej) súťaže King of the North a ďalšie roky jej spoluorganizátor. Začal na sebe a svojich snoch makať už na strednej.

8. VALENTÍNA SEDILEKOVÁ / CHUŤ ŽIŤ – KAM AŽ MÔŽE ZÁJSŤ TÚŽBA PO ŠTÍHLOSTI? – prešla si anorexiou a bulímiou, dnes pomáha dievčatám aj chlapcom cez neziskovú organizáciu Chuť žiť. Odpovede na otázky o poruchách príjmu potravy, body shamingu a o tom, prečo tak veľmi túžime po štíhlosti či veľkých svaloch, priniesol aj jej workshop. 

9. KATARÍNA PETEROVÁ / LA FLORITA – UPCYKLÁCIA – DOKÁŽEME NOSIŤ TEXTILNÝ ODPAD? – slow fashion blogerka, ktorá nenúti nakupovať. Spoluorganizuje Fashion Revolution a venuje sa udržateľnej móde. Naučila študentov upcyklovať – tvoriť z textilného odpadu a inšpirovala ich, ako premeniť staré a nenosené oblečenie na krásne kúsky.

10. FILIP JOVANOVIČ A VILIAM ŠTAJGÁR / JOVITEP – NÁPAD PODNIKAŤ UŽ NA STREDNEJ – tvrdia, že nápadov na podnikanie vidia veľa. S prvým začali ešte na strednej škole.

11. FILIP SCHLOSSER /  FINANCIOPÉDIA – VŠETKO O FINANCIÁCH NA STREDNEJ

 

Pilotný ročník projektu H3KNISA bude pokračovať aj v ďalších mestách Slovenska, kde na stredné školy prinesie témy a spíkrov, ktoré mladých zaujímajú a ktoré im môžu pomôcť heknúť sa a hecnúť zároveň.

Komentáre