Deň detí upozorňuje na problémy najmenších na celom svete

SlovenskoZaujímavosti

Oslavuje sa v rôznych termínoch.

Deň detí sa na svete oslavuje už 98 rokov, jeho pôvod teda siaha ešte do roku 1925, keď sa v Ženeve uskutočnila prvá Svetová konferencia pre blaho detí. Bol to asi prvý moment, kedy sa do centra pozornosti dostali práva a potreby najmenších – riešila sa chudoba, detská práca, vzdelávanie detí a ďalšie otázky. To následne inšpirovalo vlády na celom svete, aby zaviedli vo svojich krajinách deň venovaný deťom a upozornili na tieto problémy.

Čo je možno taký smutný fakt, že tento dnes už veselý deň, plný radosti, bol v našej oblasti vyhlásený na pamiatku masového vraždenia žien a detí v českých Lidiciach počas II. svetovej vojny. A práve po vojne sa začal pripomínať v mnohých krajinách, pričom v Československu sa slávil od roku 1951.

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

Nie vo všetkých štátoch sa však oslavuje 1. júna, Svetový deň detí sa viaže aj s dátumom 20. november. Organizácia spojených národov odporučila, aby si tento deň zaviedla každá krajina, pričom by sa mal vyznačovať aktivitami na podporu blaha detí na celom svete. Následne bola prijatá Deklarácia práv dieťaťa a Dohovor o právach dieťaťa.

Každá krajina si mohla určiť, kedy si bude tento deň pripomínať. V Poľsku, na Ukrajine aj v Česku sa slávi rovnako ako u nás, ale napríklad Maďarsko si Deň detí pripomína poslednú májovú nedeľu. Rakúsko a Nemeck oslavujú detský sviatok aj dnes, aj v novembri. Prvá krajina na svete, ktorá oficiálne zaviedla Medzinárodný deň detí, je Turecko. Oslavuje ho 23. apríla a tento deň je v krajine polmesiaca štátnym sviatkom.

Organizácia spojených národov určila aj to, že 1. jún bude zároveň aj Svetovým dňom rodičov, aby sa zdôraznila ich dôležitá úloha v živote detí.

 

Zdroj: TASR

Komentáre