Deň hvezdární a planetárií ponúkne podujatia aj na východe

SlovenskoZaujímavosti

Témou je život a dielo Mikuláša Kopernika.

Tento víkend (25. a 26.3.) sa uskutoční Deň hvezdární a planetárií 2023, a to v rôznych slovenských astronomických inštitúciách. Podujatia pre širokú verejnosť na prelome astronomickej zimy a jari pripomínajú význam odbornej, vzdelávacej a popularizačnej činnosti hvezdární a planetárií.

„Témou aktuálneho ročníka Dňa hvezdární a planetárií je život a dielo významného renesančného astronóma Mikuláša Kopernika, ktorého okrúhle výročie narodenia si v tomto roku pripomíname,“ uviedol riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom Tomáš Dobrovodský.

Návštevníci budú môcť vidieť výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, zažiť praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale aj so zaujímavosťami zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru.

Foto
Viaceré hvezdárne si pripravili rôzne podujatia (Ilustračná fotografia) / TASR

Pripravené sú prednášky o Kopernikovi v Michalovciach, Astronomické zaujímavosti v Leviciach, Planetárna obrana v Banskej Bystrici, výstava fotografií Minulosť Rožňavskej hvezdárne v Rožňave, exteriérová výstava v Žiline, výstava meteoritov a vzácnych kameňov v Nitre, programy v planetáriu v Žiari nad Hronom alebo Košiciach, prehliadka historickej budovy a exponátov múzea astronómie v Hurbanove či astrorozprávky pre najmenších v Hlohovci a Humennom.

„V prípade priaznivého počasia nebude na veľa miestach chýbať ani pozorovanie diania na oblohe pomocou astronomickej techniky spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov,“ informoval predseda Slovenského zväzu astronómov (SZA) Miloš Obert.

Podujatia organizujú Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV a Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov (SZA) a ďalšími astronomickými zariadeniami.

 

Zdroj: TASR

Komentáre