Ponuky vzdelania reflektujú aktuálne potreby.
Posledná novembrová streda (27.11.) patrila na Prešovskej univerzite v Prešove jednému z najväčších podujatí na akademickej pôde — Dňu otvorených dverí (DOD). Možnosť osobnej návštevy a získania informácií na jednom mieste využili stovky študentov z celého východného Slovenska. Ponuku ôsmich fakúlt a ďalších pracovísk si prišlo pozrieť ešte viac uchádzačov o štúdium ako minulý rok.
V rámci celého dopoludnia ponúkla Prešovská univerzita skrz svojich odborníkov, pedagógov a študentov viacero prezentácií jednotlivých fakúlt, ktorí následne zodpovedali otázky v rámci svojich prezenčných stánkov. Študentov zaujímala ponuka študijných programov, profilové predmety, podmienky prijatia, harmonogram termínov či následné možnosti uplatnenia absolventov.
Využívali formu osobnej konzultácie aj propagačných materiálov, informovali sa ohľadom denného aj externého štúdia. Účasť bola podľa štatistík a dotazníkov v stovkách návštevníkov, celkovo vyššia ako minulý rok. Podujatie poskytlo priestor na propagáciu noviniek z prostredia univerzity.
„Poukazovali sme napríklad aj na nový študijný program, ktorý bude na našej fakulte od nového akademického roka – zelená ekonomika a podnikanie. Zameraný na tému udržateľnosti i to, ako podporovať eko a bio otázky,“ vysvetlil Radoslav Mikča, interný doktorand na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu (FMO), Katedre environmentálnej ekonomiky.
„Mení sa všetko, aj ponuka trhu práce, snažíme sa preto i na toto zacieliť našu iniciatívu, aby sme boli úspešní,“ poukázal na fakt, že aj takto univerzita v rámci ponuky vzdelania reflektuje aktuálne potreby.
Ako prezradila pri stánku Filozofickej fakulty (FF) študijná referentka Katarína Pavlíková, informácie získavali nielen študenti, ale aj výchovní poradcovia. Na DOD na Prešovskú univerzitu prichádzali jednotlivci aj celé skupiny či triedy. Ako informovali zástupcovia jednotlivých fakúlt, na prešovskú akademickú pôdu prišli študenti z Popradu, Giraltoviec, Spišskej Novej Vsi, Svidníka, Lipian, Košíc, Rožňavy či Trebišova.
Význam a zmysel podujatia potvrdili viacerí oslovení záujemcovia o štúdium aj zástupcovia univerzity. V nejednom prípade to bol aj priestor na vyvracanie dezinformácií.
„Napríklad sme museli vyvracať mýty ohľadom toho, že pri Katedre urgentnej zdravotnej starostlivosti je prijímacie konanie aj z chémie, čo nie je pravda. Alebo že ženy nesmú do záchraniek, čo tiež nie je pravda,“ uviedla na margo položených otázok študentov Lívia Molčanová, študentka z Fakulty zdravotníckych odborov (FZO), Katedry urgentnej starostlivosti.
„Povzbudili sme študentov v jednej podstatnej veci, a to nezabúdať komunikovať. V zdravotníctve ani jeden odbor nie je bez toho, aby ste nekomunikovali s pacientom. Vďaka tomu odľahčíte situáciu, znížite stres. Prišli napríklad študenti z gymnázií, ktorí mali strach z toho, že u nás je klavír, výtvarná výchova. Ale toho sa netreba báť. Keď máte partiu, tak si pomôžete. Otázky boli aj ohľadom matematiky, ale tú máme u nás inú, keďže sa učíme tomu, ako ju učiť deti, ako ju vysvetľovať im,“ priblížila za Pedagogickú fakultu Patrícia Jarošová, vedúca referentka Študentskej rady.
„V prípade Fakulty športu zas návštevníkov zaujímalo, či máme aj teóriu, lebo veľa zo študentov si myslelo, že len športujeme. No my sa veľa o športe učíme aj v rámci teórie,“ zdôraznil Andrej Pollák z Fakulty športu, študent učiteľstva telesnej výchovy v kombinácii s geografiou.
Ako potvrdil, o šport majú záujem ako chlapci, tak aj dievčatá, čo potvrdila účasť pri ich stánku. Prítomnosť dievčat zas prekvapila aj v prípade konkrétnych študijných odborov.
„Zisťovali u nás, či študujú len bohoslovci a prekvapilo ich, že máme veľa študentov aj z laického prostredia. Aj v prípade študijného programu Katolícka teológia mám i laikov, i ženy,“ uviedla Jana Lukáčová, odborná asistentka z Gréckokatolíckej teologickej fakulty (GTF), z Katedry historických vied.
V rámci Dňa otvorených dverí si mohli maturanti či mladší stredoškoláci pomôcť v rozhodovaní aj mimo svojho aktuálneho študijného zamerania.
„Najčastejšie boli u nás gymnáziá, na druhom mieste obchodné akadémie, odborné školy rôzneho zamerania, mali sme tu študentov z gastra ale i zdravotníkov,“ vymenoval za Fakultu manažmentu, ekonomiky a obchodu Radoslav Mikča.
„Prišli nám aj záujemcovia z technických odborov. To sa nevylučuje, lebo keď vás to baví, tak nie je problém. Hlavným mottom je pomáhať, a preto je jedno, z akého smeru študent príde,“ konštatoval Lívia Molčanová.