Deň sprievodcov pripomína ľudský prístup tých, ktorí o mestách vedia najviac

KošiceZaujímavosti

Popri digitalizácii by sme ale nemali zabúdať na ľudský prístup sprievodcov, ktorí majú k svojmu mestu vždy špecifický vzťah.

Do Svetového dňa sprievodcov sa bezplatnými prehliadkami zapojí viac ako dvanásť miest Slovenska. Sprievodcovia tieto dni bezplatne rozprávajú o mestách, ktoré poznajú najlepšie, po slovensky aj v cudzích jazykoch. Podujatia, ktoré pripomínajú deň sprievodcov, začali už 17. februára v Bardejove a oslavy tohto „túlavého povolania“ ukončia 2. marca v Nitre.

Záujemcovia o prehliadky v Bratislave budú mať možnosť absolvovať aj prehliadky v inom ako slovenskom jazyku. „Hlavný termín, ktorý je v sobotu (23. 2.) o 14. hodine, budeme mať prehliadky Bratislavy v nemčine, angličtine, ruštine, španielčine,“ informoval Predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu Marián Bilačič.

V Košiciach si deň sprievodcov pripomenú takisto v sobotu prehliadkami aj v anglickom alebo maďarskom jazyku. O 10.00 a 14.00 hod. pred Štátnym divadlom Košice ponúknu sprievodcovia svoje vedomosti o Košiciach. Piati sprievodcovia si aj tento rok pripravili témy, ktoré prilákajú vedomostí-chtivých Košičanov i zahraničných do centra mesta.

O 10.00 hod. priblíži Jana Teššerová históriu židovskej komunity v Košiciach. V rovnakom čase porozpráva o živote košického rodáka, spisovateľa Sándora Máraiho, Zoltán Balassa v slovenskom aj v maďarskom jazyku. O 10.00 aj 14.00 hod. sa budú môcť Košičania dozvedieť o erboch v Košiciach od Aleny Hričišinovej. Druhou alternatívou v oboch časoch budú zaujímavosti Dominikánskeho námestia s Alžbetou Czimovou. O 14.00 hod. priblíži Mária Vajová v slovenskom i anglickom jazyku históriu svätých Košických mučeníkov a stopu, ktorú za uplynulých 400 rokov zanechali v našom meste.

Foto
Sprievodcovia aj tento rok chystajú tematické pešie prehliadky mesta Košice počas Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu / TASR

V tomto roku by sa mali zaviesť aj rôzne technologické inovácie. Svetová organizácia cestovného ruchu podľa Bilačiča vyhlásila tento rok za rok digitalizácie. „Existujú aplikácie, ktoré môžu návštevníkom miest prostredníctvom smartfónov umožniť čerpať virtuálny obsah, ale máme napríklad aj prehliadky, ktoré je možné spestriť audiovizuálnymi vstupmi,“ skonštatoval.

Popri digitalizácii by sme ale nemali zabúdať na ľudský prístup sprievodcov, ktorí majú k svojmu mestu vždy špecifický vzťah. „Svetový deň sprievodcov každoročne umožňuje miestnym i turistom spoznať Košice slovami odborníkov, ktorí žijú nielen v prítomnosti ale aj dejinami mesta. Sme radi, že sa opäť stretneme a prostredníctvom bezplatných prehliadok mesta prinesieme všetkým záujemcom štipku histórie, ktorá dýcha z každého rohu centra Košíc,“ povedal Miloslav Klíma, výkonný riaditeľ organizácie Visit Košice.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre