Denne chodíme okolo diel svetových výtvarníkov

KošiceZaujímavosti

Večná hádka o tom, či sú grafity umenie, alebo vandalizmus, nemá jednoznačnú odpoveď, no ak sa autor poradí s okolím, je možné, že jeho dielo príjmu.

Otvorená mestská galéria je súborom veľkoplošných malieb v Košiciach. Momentálne pozostáva z viac ako dvadsiatich diel vo verejnom priestore. Keď veľké muralistické diela v Košiciach pribúdali, žiadalo sa ich koncepčne prepojiť, preto vznikla táto galéria. Konkrétnu adresu Otvorenej mestskej galérie by ste hľadali zbytočne. Galériou je mapa Košíc, na ktorej sú zvýraznené všetky grafity a muralistické diela. Vzniku týchto diel dopomohlo združenie Street art communication, ktoré tento rok chystá 10. ročník festivalu s rovnakým názvom.

Spomedzi autorov, ktorí do Otvorenej mestskej galérie prispeli, majú viacerí svetové meno. „Za všetkých spomeniem Aryza, ktorý je autorom maľby na krytej mestskej plavárni. Zaujímavou skupinou autorov sú muralisti z Poľska, ich malieb tu máme hneď niekoľko. Môjmu srdcu bola najbližšia maľba na Kováčskej ulici, avšak je to jedna z tých, ktoré už neexistujú. Do Košíc ju priniesol ukrajinský kolektív Interesni kazky,“ povedal organizátor festivalu Samuel Velebný.

Diela pribúdajú, ale aj ubúdajú - napríklad vplyvom zatepľovania budov. „Umieranie muralistických diel je súčasťou ich života. Sú na ulici a vychádzajú zo streetartovej dočasnosti. Zakaždým sú realizované s tým, že kedykoľvek môže prísť ich koniec. Ako prichádza  ich zánik, pripravujeme každý rok vznik ďalších diel,“ dodal Velebný.

Grafity majú okrem fanúšikov aj odporcov, ktorým môže obrovská maľba na paneláku prekážať. Organizátori Street art communication by chceli, aby sa nové diela tvorili po dôkladnej diskusii s ľuďmi, ktorí na mieste bývajú. Svoje by k tomu mala povedať aj košická výtvarná obec, odborníci v oblasti architektúry aj miestnej samosprávy, aby v konečnom dôsledku vzniklo niečo, s čím sa bude vedieť stotožniť čo najviac ľudí.

Galéria k článku

Priestoru na grafity maľby bude podľa Velebného v meste stále dostatok. „Aj keby sme každý deň niečo namaľovali, priestor nám nedôjde. Musíme sa ale aj sami seba pýtať, kde to funguje, kde je to vhodné a kde to priestor obohatí. Tieto otázky sa riešia v súvislosti s každou rozumnou realizáciou.“

Za posledné roky sa stalo cieľom Street art communication rozširovať Otvorenú mestskú galériu. V tomto roku chcú priniesť niekoľko výtvarných realizácií, ktoré ju obohatia. Okrem toho pripravujú výstavy, premietania, prednášky a besedy s autormi. Pripravené sú aj dve otvorené výzvy, ktoré umožnia výtvarníkom zo Slovenska aj zo zahraničia vytvoriť umelecké dielo vo verejnom priestore Košíc.

Deadline na podanie prihlášok je do 10. apríla a do konca apríla vyhlásia víťazov. Následne víťazov zaradia do programu podľa toho, ako im to bude časovo vyhovovať. „Inštalácia muralistických diel je záležitosť, ktorá zakaždým pritiahne divákov. Môžu sa priblížiť len do bezpečnej vzdialenosti, ale vždy máme publikum,“ uzavrel organizátor.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre