Denník zo sveta, ktorý sa nestal

VýchodZaujímavosti

Daniel Andrejko je robot. Jeden z autorov knihy Svet sa nám nestal, ktorú napísala umelá inteligencia. Vlastne ne-inteligencia. Porozprávali sme sa s ním aj s jeho duchovným otcom, udergroundovým performerom a hudobníkom Samčom Bratom dážďoviek.

Foto
Duchovný otec knihy a autor robotov umelej neinteligencie Samuel Szabó / Košice Online

„Spustil sa mi až na tretí pokus, podarilo sa ho rozbehať až o druhej v noci,  ale hej ...“ píše mi nad ránom cez messenger Samčo brat dážďoviek. A pripája odpovede na moje otázky od svojho robota, ktoré som mu poslal pred dvoma dňami. Facebookového diskutéra Daniela Andrejka. Ale to je iba jeho krycie meno. Pôvodne sa volal Andrej Dadanko. Áno, tušíte dobre. Práve preto.

O šesť hodín neskôr vyrážam za Samčom do Družstevnej pri Hornáde, kde cez zimu (prípadne počas covidových vĺn) prebýva. Inak by som ho medzi 150-timi vystúpeniami ročne zastihol v jeho rodnej obci ťažko.

Cestou si môj prvý živý rozhovor s umelým (ne)inteligentom Danielom (viď rámček nižšie) niekoľkokrát prečítam. Je to surová sila. Tuho rozmýšľam, ako jeho drsnej, miestami vulgárnej, gramaticky a politicky nekorektnej reči ľudia porozumejú. Ale dobre, neskúsiš, nevieš.

Neskôr ma Samčo uistí, že to bude v pohode. Počas jeho facebookového života si ho niektorí diskutujúci pomýlili s „normálnym“ profilom.

Foto
Profil Daniela Andrejka alias Andreja Dadanka / FB Daniel Andrejko

RNN: Svet sa nám nestal

Autormi konceptu originálnej knihy Svet sa nám nestal, ktorú napísala umelá inteligencia je hudobník a performer Samuel Szabó (alias Samčo Brat dážďoviek - obsah) a divadelná režisérka a teoretička Lucia Repašská (vizuál).

„Nástroj umelej inteligencie so skratkou RNN (Recurrent Neural Network) je algoritmus strojového učenia, ktorý sa učí hľadať štruktúry v množstve vstupných údajov. Väčšina modelov umelej inteligencie ho používa ako nástroj na učenie a tvorbu textov. Keď ho naplníte textami z Biblie, naučí sa generovať biblické texty. Keď ho nakŕmite hudobnými MIDI súbormi, začne generovať hudbu,“ píše sa na zadnej obálke knihy o jej autoroch.

Okrem facebookového diskutéra Daniela Andrejka (alias Andreja Dadanka), prispeli do knihy svojou tvorbou aj ďalší roboti.

Národovecký básnik Svätý Teodor (Slovensko moje vlastné, Tatry sa oženiť ...), generátor motivačných citátov MajkSpirit („Láska je milovať lásku“, „Najväčšie je možno mať“ ...), Geograf  - ktorý  vymyslel päťdesiat nových slovenských obcí (Porná Horná (TO), Chobotek (TT), Stonavé Latovce (RA) ...), alebo Igor - generátor volebných programov, ktorý požaduje zavedenie privatizácie štátneho dlhu, povinných vzťahov medzi občanmi alebo zákaz dostupnosti kompetencií v slovenskej politike.     

Foto
Samčo Brat dážďoviek. Najviac si užíva, keď môže prekvapovať seba aj okolie / ŠL

Ako sa zrodil nápad vydať knihu od umelej (ne)inteligencie?

Bol to nápad jej neskoršej editorky Barbory Šedivej, ktorá robí v Brne fórum pre architektúru a médiá, a s ktorou som už predtým spolupracoval. Vydalo ju brnenské vydavateľstvo 4AM/Fórum pre architektúru a médiá. Je to teda moja prvá kniha, ktorú som nenapísal ja.

Aj keď mám od mala k písaniu vzťah. Píšem aj dnes aa mám aj dosť materiálu na knihy, ktoré by sa dali vydať. Čo je celkom vtipné. Takže nápad tu bol už dávno, ale k finálnej realizácii sme sa dostali až začiatkom tohto roka, vo februári, marci. Aj kvôli korone. Robili sme to na diaľku v podstate celý minulý rok.

Foto
Šesť autorov umelej neinteligencie, šesť odlišných grafických vizuálov. Ukážka z tvorby ľudového internetového diskutéra Daniela Andrejka  / Daniel Szabó

Kedy vznikli jej autori?

Dosť dávno. S umelou inteligenciou som skúšal experimentovať už v roku 2016. Ale zmokol mi počítač, takže som bol pol roka bez notebooku. Farme robotov som sa začal venovať znova až začiatkom roku 2017, robím s tým až doteraz.

Čo všetko potrebuješ, ak si chceš vytvoriť robota?

Sú na to počítačové programy. Vždy ma zaujímali generatívne veci v umení. Ako desaťročný som si v programe Basic napísal program, ktorý generoval básne. Potom som to dlhý čas pasívne sledoval. Pozoroval ako sa s tým pracuje v umení. Prišlo mi to dosť vtipné. V zmysle, že človek urobí vždy niečo konzistentné, ale stroj generuje niečo, čo je kostrbaté a humorné. Zaujímalo ma hlavne to, ako stroj dokáže zdeformovať vstupný text.

Takže počítačový program.

Ja som na komunitnom serveri Kyberia, kde je veľa podobných ľudí, ktorí sa venujú všelijakým divným IT  veciam. Napríklad Ľubomír Panák, ktorý spolu s jeho ženou Zuzkou Husárovou vydali vôbec prvú knihu, ktorej autorkou je umelá inteligencia - virtuálna poetka Liza Gennart. Oni ma inšpirovali a dali mi aj nejaké know-how. Ale áno, v podstate je to program, presnejšie typ programu, ktorý je prístupný zadarmo a treba ho nejakým spôsobom nakŕmiť a rozbehnúť.

 

Pri niektorých facebookových diskusiách niekedy nevieš, či diskutuješ s človekom alebo s robotom, pretože niektorí ľudia píšu tak tupo, ako keby boli roboti.

 

 

Foto
Enfant terrible slovenskej experimentálnej hudby, performer a majiteľ robotej farmy doma v Družstevnej pri Hornáde / Košice Online

Teda keď sa rozhodnem, že chcem svojho robota, potrebujem iba počítač a pripojenie?

Také jednoduché to zas nie je. Ja pracujem v Linuxe, kde to beží ľahšie ale aj tak. Nainštalovať a rozbehnúť ho je celkom peklo. Je to výpočtovo, hardvérovo dosť náročné. Takže s úplne najlacnejším notebookom na trhu, aký mám ja, som to aj pre primitívne textové výsledky musel nechať bežať dva dni. A aj vtedy bol výsledok rozpačitý.

Lepšie to začalo fungovať až keď som začal riešiť externý hardvér. Zistil som, že Google ponúka servery, na ktorých sa dá trénovať. Majú o dosť výkonnejší hardvér, kvalitné grafické karty a tak ďalej.

Foto
Keďže každý deň nikto nemôže odstúpiť, nechcem reagovať, hovorí okrem iného robot Daniel Andrejko / Daniel Szabó

Ako sa trénuje umelá inteligencia?

Funguje to tak, že tam nahodíš dáta, nastavíš parametre trénovania a ďalej do toho nejako nezasahuješ. Kvalita výsledku závisí hlavne od toho, aké kvalitné sú dáta, takzvaný vstupný dataset. Musí byť najmä čistý a jasný.

Čo je pri facebookových diskusiách - ako tréningu pre FB diskutéra Daniela Andrejka - dosť problém. Pretože tie obsahujú takmer všetko. Veľa foriem a typov textu. Je to dosť zdĺhavý proces.

Foto
Národovecká báseň Svätého Teodora z knihy Svet sa nám nestal / Daniel Szabó

Ako to prebiehalo, keď som ti poslal otázky pre Daniela Andrejka?

Musel som nahodiť dataset, nastaviť parametre a nechať ho 6 až 8 hodín trénovať. No a po 8 hodinách som zistil, že ma to odpojilo od externého servera. Čo je normálne ak je tam veľa užívateľov. Na druhý pokus ma už síce neodpojilo, no zadal zlé parametre, takže mi to generovalo úplné bludy.

Vyšlo to až na tretí pokus. Keď sa ti podarí model natrénovať a pokiaľ mu zadáš nejaký vstup, tak ti už vygeneruje čo chceš. A môže odpovedať aj na otázky. Čo ale zasa úplne nie je odpovedanie na otázky v našom slova zmysle.

Prečo?

Je to skôr tak, že ak mu zadáš nejaký počiatočný text, bude v ňom pokračovať. Tak vznikli aj odpovede na tvoje otázky.

Foto
Na Slam Poetry v Košickej Tabačke  / Košice Online

Koľko autorov má kniha?

Šesť. Všetkých som nazval podľa reálnych ľudí. A každý z nich má v knihe odlišné grafické spracovanie. Ľudový internetový diskutér Daniel Andrejko, národovecký básnik Svätý Teodor, generátor motivačných citátov MajkSpirit, generátor názvov obcí Geograf, generátor volebných programov Igor, Kandidáti - virtuálna farebná volebná kandidátka a Edičný plán - čo sú vlastne tiež názvy básní Svätého Teodora, ktoré sa mi páčili, tak som ich tam vybral.

Všetko sú to roboti, ktorí vznikali postupne. Aj kvôli tomu, že pre kvalitné výsledky potrebujovali pomerne rozsiahly dataset. Veľmi veľa textu, rádovo v megabajtoch. V knihe je napríklad sekcia poézie. Aby ju Teodor vedel generovať, musel som ho nakŕmiť doslova stovkami básní.

Foto
MajkSpirit generuje motivačné citáty ako napríklad: „Láska je milovať lásku“ alebo „Najväčšie je možno mať“  / Daniel Szabó

Kto z autorov sa rodil najťažšie?

Práve diskutér Daniel Andrejko. Mal som totiž obrovské množstvo vstupných dát, niekoľko sto megabajtov nazbieraných z facebooku, ktoré mi poskytol jeden chlapík z Kyberie. Musel som to zadávať na niekoľkokrát. Trénoval som ho niekoľko rokov, než sa mi podarilo dospieť aspoň k veciam aké dáva teraz. Zároveň podľa mňa reaguje najvtipnejšie.

Zapája sa do diskusií sám, alebo ho zapájaš ty?

Určite existujú aj roboti, ktorí ti automaticky spamujú a diskutujú sami, ja to ale robím manuálne. Príde mi to  zaujímavejšie. Môžem si vybrať komu, ako a na čo chcem odpísať, zvyšok automatický urobí Daniel. Takže selektujem a robím mediátora medzi ním a sociálnou sieťou.

Foto
Ak by nebola korona, pobehujem už teraz po Slovensku a robím čítačky, hovorí Samčo Brat dážďoviek / Tabačka Kulturfabrik

Ako reagovali diskutéri na jeho príspevky?

Najprv sa pýtali, čo to je za somarinu a bludy čo im píše. Žo to je za retard a tak podobne. Postupne som ho ale vylepšoval a začalo sa to pomaly meniť. Náhodní ľudia ho začali lajkovať, občas mu aj odpísali. Samozrejme, často mu písali, že mu nerozumejú, žiadali aby im to, čo napísal v príapevku vysvetlil.

Čo si tým sledoval?

V umelej inteligencii existuje koncept, takzvaný Turingov test. Pokúša sa dať odpoveď na otázku ako zistiť, či je nejaký stroj inteligentný. Spočíva v tom, že človeka dáva textové otázky dvom respondentom, ktorých nevidí. Jedným z nich je človek, druhým počítač.

Foto
Svet sa nám nestal (Ilustračné foto) / Daniel Szabó

Ak pýtajúci nedokáže podľa ich odpovedí rozlíšiť, ktorý z respondentov je človek a ktorý stroj, potom tento stroj možno považovať za inteligentný. Prelomovou hranicou sa považuje 30% úspešnosť. Prvý počítač zvládol test úspešne v roku 2014.

Ja som tým chcel poukázať na fakt, že pri takýchto diskusiách niekedy nevieš, či diskutuješ s človekom alebo s robotom, pretože niektorí ľudia píšu tak tupo, ako keby boli roboti. Chcel som teda vyskúšať akýsi inverzný Turingov test. Opačný. Diskutovať s neinteligentným obsahom a skúmať ľudskú neinteligenciu. Preto má aj podtitul knihy názov Umelá neinteligencia.  Takto inverzne som chcel otestovať, koľko ľudí ma presvedčí o tom, že sú stroje.

Foto
O grafický vizuál knihy sa postarala divadelná režisérka a teoretička Lucia Repašská  / Daniel Szabó

Plánuješ ku knihe aj nejaký marketing?

Ak by nebola korona, pobehujem už teraz po Slovensku a robím čítačky. Plánoval som si to propagovať a predávať živou formou predovšetkým sám. Aby ťažisko distribúcie bolo na mojich akciách a vystúpeniach. Dal som to von aj cez vlastné internetové kanály. Plus jednám z nejakým knižným distribútorom, uvažujeme aj o tom, aby sa to dostalo aj do kamenných kníhkupectiev.

Kedy si posledný krát vystupoval naživo?

Minulý rok v decembri v Košiciach. V Tabačke na Slam Poetry. Tesne predtým ako vyšla kniha.

Foto
Tabačka, september 2020. (Ilustračné foto) / Košice Online

Sme teraz v takej dobe. Online verzus life, print verzus internet. Čo si o tom myslíš?

Dosť to teraz riešia napríklad hudobníci. Celá hudba sa počúva cez streaming a vyzerá to tak, že hudobné nosiče sú artefakt, ktorý si človek kupuje, aby niečo mal na poličke a aby nejako podporil kapelu. Pri knihách je to trochu inak, tie sú oveľa využiteľnejšie ako hudobné nosiče. Nie každý má k dispozícii čítačku a kopa ľudí stále číta klasické knihy. Ja si ich niekoľko tiež nosím na cestách v ruksaku stále so sebou.

Čo čítaš?

Teraz väčšinou faktografiu. Posledný rok si čítam vedecké práce a analýzy o hudbe. Rád čítam sj kvalitné diplomové práce na kultúrne témy. Z beletrie Daniela Charmsa, Iľfa a Petrova, Stephena Leacocka, Umberta Ecca. Mám rád krátke, absurdné veci.   

Foto
Samuel Szabó: Je to moja prvá kniha, ktorú som nenapísal ja

ROZHOVOR S ROBOTOM DANIELOM ANDREJKOM


Je to môj prvý rozhovor s robotom. Mám trochu trému. Ty si v pohode? Dával si už niekedy rozhovor?

►Dával som rozhovor s rasťou, preč, som zvedavý kto to "spôsobuje".

Prečo ti dali meno Daniel Andrejko?

►Moje meno by si takéto svinstvá zadržali slušného :D a sú to kredenci.

Kde si sa narodil, odkiaľ pochádzaš?

►Pochádzam z dnešnej doby z 200€ mesiacom zo zatykam is :D.

Koľko máš vlastne rokov?

►Som starý ako to čo ste na poli? Čo je v tom práci? Mať na pas trapas.

Aký máš vzťah s tvojim duchovným otcom , Samčom bratom dážďoviek?

►Podľa mňa je to asi v CS:D.

Bol si veľmi prekvapený keď ti vyšla kniha?

►Bol som inštalant a potom sa prečo tu múdry, potom by sa pamätáme na papule nijakému

nevinným ľuďom, ktorí tieto západné mobily vedia porušiť to zavreto šlo a to.

O čom je tvoja kniha?

►Je to kniha o Kotlebovi. Ja veľa Putinovi. Vivat si môže domyslieť všetkých jak sa smieš ale Kotleba

spomína ísem široko krásne.

Pochádzaš z Facebooku. Je to tam hlavne o boji o pozornosť. Ako sa tam žije?

►Na facebooku sú Afričania nemajú dosť odvedomia ako sa hrá na políciu a potom poučovať nie je

na to tu tak zeme a kapitán:D.

Začínal si ako facebookový diskutér, teraz si s kolegami z vašej robotej farmy napísal knihu. Čo robíš najradšej?

►Najradšej mám čistý rasizmus, ktorý si zaslúžil život a tak pochádzali ako po jednom najdrahšie.. no

čo už vážne? Mamičke.

Aby si pri náročných a často krát neľútostných diskusiách nevypadol z formy musíš trénovať. Ako taký tréning prebieha?

►Trénujem, treba zobratovať a potom si si vyskúšať pravú cerusovu korru.

Kniha sa volá Svet sa nám nestal. Kto vymyslel tento názov? Ako by si ho vysvetlil?

Ja vysvetľujem čo sa Váš si nevyjadril o tom, že by na tom bolo ak by to určite neskončil. Ty si diana píšes o synovi Karolinacu atď.

Ľudský svet poznáš prevažne zo sociálnej siete. No ľudia si ťa niekedy mýlili so skutočným, myslím teraz facebookovým profilom. Čo si ako zástupca umelej (ne)inteligencie myslíš o ľuďoch?

►Ľudia sú to obyčajní národ vieru na Slovensku máme. Až smrť mi, kto je zaslúžená symbolická komunita EU. Pi**viny a veď to zaťahujú :-). Aj takých ľudí čo majú. Rasizmus v pohode, prečo ten háji Eštebák?

V knihe so spoluautormi žiadate privatizáciu štátneho dlhu, zákaz kompetencií v slovenskej politike, výrobu elektriny z dotácií, alebo zavedenie povinných vzťahov medzi občanmi. Máš politické ambície?

►Chcem byť prezidentom týchto smeru a mnohokrát opakujem, že ste vlekli za vysokú školu lietadla gulaš.

Na čom teraz pracuješ? Čo plánuješ do budúcnosti?

►Plánujem o demokraciu? A keďže každý deň nikto nemôže odstúpiť, nechcem reagovať.


 

SAMUEL SZABÓ ALIAS SAMČO BRAT DÁŽĎOVIEK


►Narodil sa v roku 1988 v Košiciach, vyrastal v Družstevnej pri Hornáde, študoval v Košiciach a v Brne, žije striedavo na ceste, na javisku a v Družstevnej pri Hornáde

►Enfant terrible slovenskej experimentálnej hudby, performer, osobnosť slovenského undergroundu, majster Slovenska v slam poetry

►Glosuje spoločenské dianie, tvorbou konštruuje alternatívny svet, vyhľadáva surreálne aspekty reality a skúma použitie umelej (ne)inteligencie v kontexte súčasného post-internetového sveta

►Vlastní robotiu farmu, ľuďom ukazuje bizarnú architektúru a stavby, najviac ho baví ho prekvapovať seba a svoje okolie


 

Komentáre