Denný tábor UPJŠ vzbudil u školákov záujem o prírodné vedy

KošiceZaujímavosti

Zúčastnilo sa ho takmer 50 detí.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach v rámci národného projektu DiTEdu – Digitálna transformácia vzdelávania a školy zorganizovala dva turnusy denného STEM tábora, ktorý bol určený pre žiakov základných škôl a ekvivalentov osemročných gymnázií, pričom sa ho zúčastnilo 46 detí. Cieľom bolo vzbudiť u nich záujem o prírodné vedy.

„Dvojtýždňový program pre deti pripravil a realizoval desaťčlenný expertný tím Národného centra pre digitálnu transformáciu vzdelávania na UPJŠ. Toto pracovisko vzniklo s podporou národného projektu DiTEdu nielen na UPJŠ, ale aj na Univerzite Komenského v Bratislave,“ povedal riaditeľ Centra celoživotného vzdelávania a podpory projektov UPJŠ Dušan Šveda.

Foto
Deti absolvovali bohatý program  / UPJŠ

Školáci si vyskúšali programovanie hier v Pythone, vytvorili aplikácie, zaoberali sa QR kódmi a skúmali možnosti umelej inteligencie. Tiež sa naučili, ako sa chrániť pred online hrozbami a ako zodpovedne používať technológie. Zároveň sa venovali astronómii, identifikovali súhvezdia a spoznávali tie najznámejšie. Súčasťou programu boli aj fyzikálne a chemické pokusy a pozorovania.

Lektorka Anna Mišianiková priblížila, že aktivity v odbore biológia sa uskutočnili v areáli Botanickej záhrady UPJŠ:

„Spoznávali sme rastliny a ich vlastnosti. Počas skúmania stromov sme si vytvorili aj pomôcku na určovanie druhov stromov. Z nájdených prírodnín sme vytvorili model znázorňujúci stavbu ľudského tela, rastlinnej a živočíšnej bunky. Predstavili sme si aj alternatívu bunky ako malého mesta – Bunkopolis.“

Deti na geografii okrem iného objavovali nové zákutia Zeme. V matematickom bloku pomocou hracích kociek zisťovali základné fungovanie pravdepodobnosti

Zdroj: TASR

 

Komentáre