Desiatky osobností žiadajú zastavenie demolácie opustenej budovy na Masarykovej ulici

KošiceSpravodajstvo

Objekt má podľa nich historickú a urbanistickú hodnotu.

Na Masarykovej ulici v Košiciach sa nachádza opustená budova, ktorá je v havarijnom stave. Z tohto dôvodu sa pripravuje jej demolácia. Odborníci, architekti, historičky architektúry, zástupcovia občianskej spoločnosti, komunálni politici či Košičania prostredníctvom otvoreného listu vyzvali ministra školstva Tomáša Druckera, aby okamžite zastavil tento zámer. Svoje rozhodnutie zdôvodnili nielen ochranou historického objektu, ale predovšetkým zodpovednou správou verejného majetku a hospodárnym nakladaním s verejnými financiami v čase, kedy štát vyžaduje od občanov úspory a realizuje konsolidačné opatrenia.

„Odmietame situáciu, v ktorej štát dlhodobo nezabezpečí vlastný majetok pred poškodzovaním, následne jeho znehodnotenie použije ako argument na demoláciu a napokon na odstránenie objektu vynaloží ďalšie státisíce eur z verejných zdrojov,“ uviedli signatári.

List šéfovi rezortu školstva podpísali desiatky osobností z rôznych oblastí verejného života vrátane historičiek architektúry Adriany Priatkovej, Zuzany Labudovej a Moniky Kicovej či ďalších architektov a urbanistov. Napriek tomu, že budova nie je národnou kultúrnou pamiatkou ani dielom všeobecne uznávaného architekta, má historickú a urbanistickú hodnotu pre metropolu východu. Objekt sa stal terčom vandalizmu a neoprávneného užívania predovšetkým v dôsledku nedostatočného zabezpečenia zo strany správcu, ktorým je štát. Jeho povinnosťou je chrániť a rozumne spravovať majetok občanov. Signatári namiesto demolácie požadujú okamžité zabezpečenie budovy pred vstupom nepovolaných osôb a prijatie opatrení, ktoré zabránia jej ďalšej degradácii.

Foto
Vizualizácia Masarykovej ulice / Signatári otvoreného listu

Demolácia si podľa signatárov vyžiada zhruba 400-tisíc eur. V tejto súvislosti zdôraznili, že za podstatne nižšie náklady by bolo možné zabezpečiť objekt pred ďalším poškodzovaním. Okrem toho tvrdia, že doposiaľ nebola transparentne zverejnená analýza, ktorá by preukázala, že demolácia je najvýhodnejším a najhospodárnejším riešením.

Na základe neoficiálnych informácií nie je vylúčený ani možný budúci predaji pozemku súkromnému investorovi. Podľa signatárov vzniká oprávnená obava, že verejné prostriedky budú použité na odstránenie existujúcej stavby a prípravu lukratívneho pozemku v širšom centre mesta, pričom investor získa územie bez nákladov na demoláciu. Signatári doplnili, že takýto postup by si vyžadoval maximálnu mieru transparentnosti a verejnej kontroly:

„V čase, keď štát hľadá úspory a občania znášajú dôsledky konsolidácie verejných financií, je nevyhnutné dôsledne skúmať každé rozhodnutie o použití verejných zdrojov. Verejnosť má právo vedieť, aký verejný záujem bude demoláciou naplnený a či neexistujú efektívnejšie riešenia.“

Budova na Masarykovej ulici z druhej polovice 19. storočia je jednou z posledných zachovaných súčastí historického železničného komplexu, ktorý významne ovplyvnil rozvoj metropoly východu. Odborníci skonštatovali, že jej hodnota nespočíva len v architektúre, ale aj v zachovaní historickej pamäte mesta a autentického charakteru tejto časti Košíc. Signatári okrem iného žiadajú vypracovanie nezávislého odborného posúdenia technického stavu budovy či otvorenie odbornej a verejnej diskusie o budúcnosti objektu a celého areálu. Zároveň sú pripravení viesť odborný dialóg o možnostiach obnovy a následnom využí budovy tak, aby jej hodnota pre mesto aj verejnosť zostala zachovaná.

Komentáre