Desiatky rokov staré sklenené tabule na vstupe do prešovského divadla nahradia nové

PrešovSpravodajstvo

Cieľom je zlepšenie tepelných pomerov aj komfortu divákov.

Vstupná časť novej budovy Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove sa dočká rekonštrukcie, konkrétne v podobe výmeny 30-ročných sklenených tabúľ a opravy rozvodov vykurovania. Stavebné práce by mali byť ukončené do konca septembra. Projekt bol vyčíslený na vyše 1,6 milióna eur, pričom je financovaný z úveru z Európskej investičnej banky. Jeho cieľom je zlepšenie tepelných pomerov aj komfortu divákov.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský skonštatoval, že dôvodom rekonštrukcie je opotrebovanie obvodových konštrukcií a sklenenej fasádnej výplne budovy, ktorá je v prevádzke od roku 1990:

„Táto kultúrna dominanta nášho krajského mesta naozaj nutne potrebovala zrekonštruovať vstup, ktorý vykazuje známky poškodenia a zároveň sú obmedzené jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Vizuál ostane zachovaný, ale okná budú vymenené. Samozrejme, urobí sa aj výmena rozvodov kúrenia. Malo by to prispieť k tomu, aby sme mali energeticky úspornú budovu.“

Foto
Vstupná časť novej budovy DJZ sa dočká rekonštrukcie / TASR

Súčasťou projektu je výmena zasklených stien, komplexné riešenie regulácie tepelných pomerov v diváckych prestávkových priestoroch aj následná výmena podlahovej krytiny na prvom a druhom nadzemnom podlaží divadla.

„Rekonštrukčné práce prinesú jednoznačné zlepšenie tepelných pomerov v interiéri divadla, čo nám vo finále prinesie na jednej strane šetrenie teplom a na druhej v horúcom lete zvýšenie odolnosti fasády voči jej prehrievaniu,“ povedal riaditeľ DJZ Ján Hanzo s tým, že veľká scéna divadla je odstavená, keďže vstupný priestor bude staveniskom:

„Budeme pokračovať na malej scéne a v historickej budove. Takže ľudia si prídu na svoje, natiahli sme sezónu až do 15. júla. Začíname 15. augusta, ale predsa len mesiac tam bude dovolenka, takže majú priestor aj stavbári.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre