Desiatky zamestnancov RTVS vyjadrili svoj nesúhlas s navrhovaným zákonom

SlovenskoSpravodajstvo

Neovplyvnilo to však vysielanie programových služieb.

Časť zamestnancov a spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vstúpila dnes napoludnie do trojhodinového štrajku. Takýmto spôsobom vyjadrili svoj nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Desiatky zamestnancov sa zapojili do protestného pochodu od budovy Slovenského rozhlasu k budove ministerstva kultúry, kde vystúpilo niekoľko rečníkov.

„Požiadavky štrajkového výboru sa v mnohom stotožňujú s názormi manažmentu RTVS, predovšetkým v oblasti plánovaných legislatívnych zmien, financovania inštitúcie a ukončenia útokov na novinárov zo strany politikov,“ píše sa v stanovisku šéfa telerozhlasu Ľuboša Machaja a manažmentu RTVS.

Štrajk nemá vplyv na vysielanie programových služieb RTVS, keďže sú dodržané všetky zákonné povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo súčasnej platnej legislatívy. Zamestnancov podporili aj filmárske asociácie:

„Žiadame stiahnutie predloženého zákona o STVR a ukončenie snáh o politickú kontrolu nad médiami verejnej služby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Zároveň vyzývame k hľadaniu systémových riešení, ktoré minimalizujú možnosti politického tlaku na RTVS a zabezpečia jeho stabilné financovanie.“

Vláda v apríli odobrila návrh zákona o STVR, ktorý je aktuálne v parlamente. Legislatíva formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jej účinnosti má zaniknúť mandát Machaja aj členov Rady RTVS.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre