Poplatok za službu sa však zvýši.
Ministerstvo zdravotníctva zrušilo ambulanciu pevnej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast v Kráľovskom Chlmci. Tamojšia nemocnica oznámila, že lekárska pohotovosť pre deti a dorast bude od 5. októbra ďalej poskytovaná na báze dobrovoľnosti a bez podpory zdravotných poisťovní. Povolenie rezortu pre prevádzku takejto ambulancie v Kráľovskom Chlmci skončí 4. októbra.
Riaditeľka Nemocnice s poliklinikou v Kráľovskom Chlmci Klára Hencelová povedala, že zdravotnú starostlivosť budú poskytovať aj naďalej na doterajšom pracovisku APS pre deti a dorast:
„Služba sa bude poskytovať naďalej v priestoroch nemocnice s poliklinikou, ordinačné hodiny zostávajú nemenné, len poplatok sa aj po prieskume medzi rodičmi detských pacientov z dvoch eur zvýši na desať eur.“
Nemocnica bude túto službu zatiaľ financovať z vlastného rozpočtu. Hencelová potvrdila, že rokujú v rámci regionálneho združenia samospráv Medzibodrožie pod vedením primátora Kráľovského Chlmca Karola Patakyho:
„Prevádzka APS začína s ôsmimi lekármi, ktorým naozaj patrí vďaka za ochotu, a budeme radi, ak mladí lekári posilnia naše rady. Od ich počtu bude závisieť budúcnosť APS – detské v Kráľovskom Chlmci.“
Vedenie nemocnice rokovalo o zachovaní detskej pohotovosti s pediatrami aj predstaviteľmi samosprávy:
„Verím, že po našom vzore vzniknú aj v iných mestách podobné projekty pre pacientov,“ doplnila Hencelová.
Rezort zdravotníctva od 2. novembra vypustil Kráľovský Chlmec zo zoznamu takzvaných pevných bodov APS pre deti a dorast. Cieľom je stabilizácia pediatrickej ambulantnej starostlivosti vzhľadom k nízkemu počtu detských lekárov. Od júla sa skrátili ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti z 22.00 do 20.00 hod.
Ministerstvo považuje rozhodnutie nemocnice v Kráľovskom Chlmci za aktivitu ústavného zdravotníckeho zariadenia:
„Každopádne, nepôjde o prevádzkovanie ambulancie pevnej APS – to zo zákona nie je možné. Ako plánujú tento stav riešiť (akou ambulanciou, akými lekármi a ako budú uvedené financovať), je v kompetencii vedenia nemocnice.“
V prípade, ak by došlo k zrušeniu takejto služby v Kráľovskom Chlmci, rodičia s chorými deťmi by museli cestovať na pohotovosť do Trebišova alebo Michaloviec. S rušením APS nesúhlasila mestská ani krajská samospráva, ktoré argumentovali nielen vzdialenosťou a slabšou dostupnosťou, ale aj jazykovou bariérou, keďže občania s maďarskou národnosťou by mohli mať v iných nemocniciach problém s dorozumením sa.
Zdroj: TASR