Detské oddelenia v nemocniciach na východe sa pripravujú na tretiu vlnu

VýchodKoronavírus

Rezort zdravotníctva očakáva vyšší počet hospitalizácií detí s koronavírusom.

V súvislosti s novým školským rokom pribúda na Slovensku čoraz viac detí nakazených koronavírusom. Aj detské oddelenia v nemocniciach na východe sa preto pripravujú na tretiu vlnu pandémie. Ministerstvo zdravotníctva vydalo usmernenie, podľa ktorého budú maloletých s ochorením COVID-19 presúvať najmä do Košíc, Banskej Bystrice a Bratislavy. Proces reprofilizácie bude podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej reagovať na nápor pacientov postupne:

„Vzhľadom k šíreniu delta variantu možno predpokladať nárast počtu detských pacientov, avšak podľa údajov z iných krajín vieme predpokladať regionálny rozvoj pandémie. Počas druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19 bol počet detských pacientov nízky. Jeho zvládnutie bolo bezproblémové. Tak, ako uvádzame, očakávame však vyšší počet hospitalizácií detí, a preto aktívne komunikujeme a pripravujeme nemocnice na tento vývoj pandémie.“

Foto
DFN otvorila vakcinačné centrum / TASR

Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach sfunkčnila triáž pacientov, otvorila vakcinačné centrum a reprofilizuje lôžka, čo nám potvrdila jej riaditeľka Jaroslava Feketeová:

„Máme detské infekčné oddelenie, kde sa počíta, ak by bolo potrebné, s 25 lôžkami pre deti bez sprievodcov, so sprievodcami je to o niečo menej. Máme, samozrejme, následne aj záložný plán s ďalšími 20 lôžkami.“

Kapacity v DFN zatiaľ postačujú a počas prvých dvoch vĺn neboli lôžka obsadené na maximum. Feketeová skonštatovala, že ak by pociťovali nápor pacientov, sú pripravené viaceré alternatívy:

„Budú deti, ktoré nebude potrebné hospitalizovať. To znamená, budú ošetrené na centrálnom príjme, centrálnej príjmovej ambulancii a bude im odporúčaná liečba. U tých, u ktorých bude nutná hospitalizácia, myslím si v tomto momente, že by sme mali mať tú kapacitu tak nastavenú, že by sme to mali zvládnuť. Vieme sa koordinovať s Fakultnou nemocnicou v Prešove pre východné Slovensko a vieme sa koordinovať so všetkými detskými fakultnými nemocnicami.“

V DFN preliečili počas prvej a druhej vlny celkovo 104 detí s koronavírusom.

Foto
DFN sa pripravuje na nárast počtu detských pacientov s koronavírusom / TASR

Nemocnica v Šaci nemá detské oddelenie. Maloletí sa môžu vyskytnúť na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, prípadne na ORL. Ani na jednom z týchto pracovísk však zatiaľ nemali COVID pozitívnych pacientov.

prešovskej nemocnici bolo počas prvej a druhej vlny hospitalizovaných 59 detských pacientov. Ako nám potvrdil jej riaditeľ Ľubomír Šarník, v súčasnej dobe je situácia pokojná, hospitalizovaných je iba päť dospelých pacientov. Celková kapacita oddelenia infektológie je 40 pacientov a do naplnenia tohto čísla nie je podľa neho potrebné reprofilizovať ďalšie lôžka. V prípade, ak by si detskí pacienti vyžadovali umelú pľúcnu ventiláciu, presunú ich do DFN v Košiciach.

Hovorkyňa AGEL SK Martina Pavliková povedala, že detské oddelenie krompašskej nemocnice je tiež pripravené na tretiu vlnu pandémie:

„Nemocnica AGEL Krompachy má pripravenú izolačnú miestnosť, kde môže izolovať podozrivého alebo pozitívneho pacienta na koronavírus. Zatiaľ si situácia nevyžaduje reprofilizáciu lôžkového fondu. Priamo na oddelení nie je k dispozícii ventilátor. Počas druhej vlny bolo na oddelení hospitalizovaných päť detí s COVID-19, ktoré boli následne preložené do DFN na infekčné oddelenie.“

Nemocnica v Levoči nemala žiadne hospitalizácie detských pacientov s koronavírusom. Deti, u ktorých sa prejavilo ochorenie COVID-19, boli prevezené do popradskej nemocnice. V Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku sa počas druhej vlny nevyskytli hospitalizácie detí s koronavírusom, no išlo o ojedinelé prípady. Zemplínske nemocnice majú kapacitne len zopár lôžok, preto budú po ich naplnení prevážať pacientov do DFN.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre