Detské univerzity na východe každoročne lákajú stovky žiakov

VýchodSpravodajstvo

Hravou formou sa vzdelávajú aj počas prázdnin.

Vysoké školy na východnom Slovensku aj toto leto organizujú pre žiakov detské univerzity, ktorých cieľom je hravou formou vzbudiť v nich záujem a podporiť nadšenie pre vedu a vzdelanie. V pondelok (25.7.) začala Univerzita bez hraníc, ktorú pripravila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Do aktuálneho 12. ročníka sa prihlásilo 56 žiakov, pričom päť z nich je z Centra pre deti a rodiny. Hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová pre Košice Online uviedla, že časť včerajšieho programu sa uskutočnila na Fakulte verejnej správy:

„V strede (27.7.) týždňa malí vysokoškoláci zažijú na vlastnej koži simulovaný súdny proces na Právnickej fakulte a návštevou v Botanickej záhrade získajú zaujímavé informácie z ríše rastlín. Štvrtok (28.7.) bude patriť Prírodovedeckej fakulte a zaujímavým pokusom z chémie a fyziky, matematickým príkladom, deti spoznajú plazy, pokúsia sa skonštruovať tepelný stroj a vyskúšajú si svoju prvú mobilnú aplikáciu. Posledný deň (29.7.) strávia na Filozofickej fakulte, čaká ich historická dielňa či Snehulienka a sedem trpaslíkov.“

Foto
Vysoké školy aj toto leto organizujú pre žiakov detské univerzity / TUKE

Účastníkov Univerzity bez hraníc čakajú aj športové aktivity či slávnostná promócia, pričom dnes zavítajú na Lekársku fakultu UPJŠ, čo nám potvrdila jej hovorkyňa Jaroslava Oravcová:

„Na Ústave lekárskej a klinickej biochémie odhalíme deťom mystérium fluorescencie – popíšeme im svetielkujúce molekuly, s ktorými sa môžu aj bežne stretnúť v prírode, napríklad u svetielkujúcich chrobáčikov, ktorým hovoríme mušky svetlušky. V našom Centre simulátorovej a virtuálnej medicíny im vysvetlíme, čo sú simulátory a virtuálna medicína a ako sa využívajú v zdravotníctve a pri výučbe medicíny a ďalších predmetov. Na Ústave lekárskej a klinickej mikrobiológie sa deti dozvedia niečo o vírusoch a baktériách, ktoré nám môžu skomplikovať život a niektoré si budú pozerať aj pod mikroskopom. Na Ústave ošetrovateľstva sa oboznámia so zásadami ošetrovania rán, pričom zistia, čo by nemalo chýbať v domácej lekárničke a vyskúšajú aj použitie pomôcok, ako je pinzeta, nožnice a pean. Poslednou aktivitou bude prednáška nazvaná Cesta k zdravému úsmevu, v rámci ktorej sa dozvedia, z čoho sa skladá ľudský chrup a jednotlivé zuby.“

Foto
Deti si mohli vyskúšať prácu pilota a vesmírneho inžiniera / TUKE

Detská univerzita Technickej univerzity v Košiciach s názvom Sme TU pre deti sa uskutočnila od 11. do 15. júla pre 40 žiakov tretieho až piateho ročníka základných škôl. Okrem iného sa mohli porozprávať s robotmi či vyskúšať si prácu pilota a vesmírneho inžiniera.

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach otvorila 7. júla druhý ročník detskej univerzity. Jej hovorkyňa Zuzana Bobriková skonštatovala, že žiaci sa venovali zaujímavým témam z veterinárskej medicíny aj farmácie:

„Prácu veterinárneho lekára si vyskúšali na modeloch zvierat, ale v nemocnici sa stretli aj so skutočnými zvieracími pacientmi. Spoznali skryté zákutia lekárne, farebný svet roztokov, pripravili si vlastný liek a absolvovali školu pipetovania. Počas ďalších dní si v Jazdeckom areáli UVLF vyskúšali čistenie, vodenie, sedlanie, uzdenie koní aj jazdu v kluse. Spoznali kúzelné bylinky v záhrade liečivých rastlín i včielky. Prenikli do skrytého sveta živočíchov, špeciálne plazov, ale aj svojich kamarátov psíkov. Dozvedili sa, ako sa stať zodpovedným majiteľom domáceho miláčika. Spoznali aj niektoré tajomstvá správnej výroby zdravých mliečnych maškŕt a cukroviniek.“

Foto
Prešovská univerzita pripravila pestrý program pre takmer 270 žiakov / PU

Jubilejný 15. ročník Prešovskej detskej univerzity začal 11. júla slávnostnou imatrikuláciou. Hovorkyňa PU Anna Polačková povedala, že pre 268 žiakov pripravili pestrý program z oblasti umenia, športu, zdravia, médií či kultúry:

„Vzhľadom na to, že univerzita tento rok slávi 25. výročie svojho vzniku, ústrednou témou tohtoročnej detskej univerzity bolo motto „Už 25 rokov viac ako vzdelanie,“ čomu organizátori prispôsobili aj časť svojich aktivít. Naši najmladší študenti si navrhli prednášky a aktivity, ktoré ich po minulé roky zaujali najviac, a tak sa tešíme, že oni sami sa pričinili o vytvorenie týždňového programu,“ dodala Polačková s tým, že deti sa naučili podávať prvú pomoc, vytvorili svoj prvý videoklip či napísali knihu rozprávok.

Komentáre