Detský folklórny súbor Zemplínik oslavuje 45 rokov

VýchodKultúra

Chodil doň aj choreograf Ján Ďurovčík.

Detský folklórny súbor (DFS) Zemplínik patrí do kultúrneho a spoločenského života v Michalovciach už 45 rokov. Vychoval niekoľko stoviek tanečníkov, spevákov i muzikantov. Okrúhle výročie oslávi programom Poklady z truhlice.

Pri jeho zrode stál Milan Hvižďák, ktorý vo svojich 80 rokoch stále pôsobí ako umelecký vedúci a choreograf a Alfonz Michalko, vtedajší riaditeľ Zemplínskeho osvetového strediska (ZOS). DFS vznikol za účelom prípravky.

„V rokoch 70. bol problém získať talentovými skúškami alebo konkurzom do folklórneho súboru (FS) Zemplín nových tanečníkov," vysvetlil Hviždák. Chceli tak podchytiť deti od šiestich rokov. Zo začiatku tvorilo Zemplínik 50 detí, v súčasnosti je ich spolu 220 v tanečnej, hudobnej a speváckej zložke. U detí treba podľa Hvižďáka vzbudiť záujem, lásku k folklóru. Musí pri nich stáť zároveň dobrý pedagóg.

„Keď žiaka podchytíme do piateho ročníka, že už on núti rodičov, aby nezabudli na to, kedy má skúšku, tak vtedy je to pre nás výhra," vysvetlil. Stane sa však, že prejde všetkými ročníkmi, ale má aj iné záujmy a s folklórom skončí.

Na druhej strane, príklady pokračovania v profesionálnych súboroch nie sú ojedinelé. Zo súboru vzišiel podľa jeho slov aj choreograf Ján Ďurovčík.

Foto
Súbor oslávi výročia koncertom Poklady z truhlice / facebook.com/zemplinik

Typické zemplínske kroje

V slávnostnom programe Poklady z truhlice, ktorý sa uskutoční v sobotu (27. 5.) o 17.00 hod. v Mestskej športovej hale v Michalovciach, sa podľa umeleckého vedúceho predstavia tie najlepšie choreografie z doterajšieho pôsobenia DFS.

„Budú medzi nimi aj tie ocenené, či už na krajskej alebo celoštátnej úrovni," priblížil. Diváci budú môcť na javisku vidieť okrem typických zemplínskych krojov aj tie, ktoré sú príznačné pre východné Slovensko. Každý výstup, ktorý sa uvedie, bude v inom kroji. Niektoré sú štylizované a niektoré originálne. Folklór je podľa Hvižďáka odkazom, považuje ho za identitu.

„Bolo by veľmi ťažké, keby naše ďalšie generácie nevedeli o tom, čo nám zanechali naši dedovia a pradedovia. A zanechali nám obrovský poklad," uviedol na margo dôležitosti rozvíjania folklóru na Slovensku. Preňho totiž znamená veľmi veľa.

„Vyrastal som od malička na dedine. Od svojich 12 rokov som sledoval, ako tancujú tanečníci pri hudákoch, i keď tajne, niekedy spoza plota. Niekoľkokrát som za to i dostal bitku, ale nevadí. Začal som sa učiť na mandolíne, husliach, páčil sa mi i spev, ale hlavne som sa učil tancovať od starých parobkov," priblížil s úsmevom svoje začiatky. Vo FS Zemplín pôsobí od roku 1960.

Zriaďovateľom FS Zemplín a DFS Zemplínik je Zemplínske osvetové stredisko. V roku 2003 sa súbor zaradil aj do školskej – umeleckej oblasti, keď sa stal súčasťou Súkromnej základnej umeleckej školy Talent-Um. Reprezentoval mesto, región i Slovensko v krajinách, ako Turecko, Grécko či Fínsko. Je však neodmysliteľnou súčasťou aj domácich folklórnych festivalov, súťaží a prehliadok.

 

Zdroj: TASR

Komentáre