V DFN rapídne stúpol počet detí so žltačkou

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 16.05 hod.

Situácia s hepatitídou typu A v Detskej fakultnej nemocnici Košice je alarmujúca. Na infekčnom oddelení leží aktuálne 25 pacientov, čo je plný stav, z toho včera (3.10.) bolo prijatých sedem nových pacientov z Keceroviec, Boliarova a mestskej časti Košice-Šaca.

„Od začiatku roka do dnešného dňa evidujeme už viac ako 400 detských pacientov s hepatitídou typu A, a naša kapacita je aktuálne naplnená, uviedol riaditeľ DFN Andrej Koman.

To podľa nemocnice sťažuje hospitalizáciu detí s inými diagnózami. S hepatitídou bojuje nemocnica od konca minulého roka. V decembri sa rozšírila na košickom Luníku IX a vo februári vzniklo nové ohnisko v Moldave nad Bodvou v dôsledku kontaminácie jediného zdroja pitnej vody. Následne sa uskutočnilo očkovanie obyvateľov v teréne, no začiatkom leta začali pribúdať nové ohniská ochorenia v iných oblastiach.

Foto
DFN eviduje nápor pacientov / TASR

Systémovým riešením priestorovo poddimenzovaného Detského infekčného oddelenia, i ďalších pracovísk Detskej fakultnej nemocnice Košice by bola realizácia nadstavby nemocnice. Tá by umožnila výrazne zvýšiť kvalitu poskytovanej starostlivosti.

V nevyhovujúcom stave je aj Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny, ktoré poskytuje starostlivosť kriticky chorým novorodencom. Priestorovo poddimenzovaným pracoviskom je rovnako Oddelenie detskej onkológie, ktoré má 15 lôžok a nepostačuje pre pacientov, ale ani pre rodičov pri hospitalizácii s dieťaťom, na čo majú zákonný nárok.

Projekt na vybudovanie nadstavby by umožnil jednak uspokojivé riešenie kľúčových pracovísk, ale aj vybudovanie lôžok pre paliatívnu starostlivosť. Pripravený je už dlhšie, podľa nemocnice však chýbajú peniaze. Vyžiadal by si 35 miliónov eur. Na prípravu projektovej dokumentácie získala nemocnica štátne prostriedky, čo by v prípade nerealizovania nadstavby predstavovalo zmarenú investíciu.

„Napriek našim opakovaným žiadostiam o vyčlenenie finančných prostriedkov na projekt však doteraz k rozhodnutiu o jeho financovaní nedošlo. Aktuálna epidémia hepatitídy A pritom zvýrazňuje naše kapacitné problémy, na ktoré už dlhodobo zo strany vedenia nemocnice poukazujeme,“ povedal Koman.

Hepatitída sa aktuálne rozšírila aj v okrese Prešov, kde hygienici evidujú viac ako 130 prípadov ochorenia a štyri aktívne ohniská nákazy v obciach Červenica, Tuhrina, Abranovce a Varhaňovce. Situácia v prešovskej nemocnici sa zhoršuje, na infekčnom oddelení je hospitalizovaných 85 pacientov, pričom kapacita oddelenia je 90 lôžok. Regionálna protiepidemická komisia preto prijala viacero opatrení.

Komentáre