Cieľom je zlepšiť technické vybavenie, ale aj atmosféru a komfort detí, ktoré bojujú s ťažkou diagnózou.
Detská fakultná nemocnica v Košiciach sa počas nasledujúcich dvoch rokov dočká viacerých moderných prístrojov a podporných služieb, ktoré majú zásadný význam pre liečbu najmenších pacientov s onkologickými ochoreniami. Vďaka cezhraničnému projektu, ktorý realizuje nezisková organizácia Svetielko pomoci v spolupráci s ukrajinským partnerom, dôjde k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti o deti na oboch stranách hranice.
„Celý projekt je spolufinancovaný Európskou úniou (EÚ), naše aktivity podporí EÚ sumou 421 689,60 eur. Pre Slovensko z toho poputuje takmer 142-tisíc eur, z čoho zakúpime prístroje pre DFN Košice a vozidlo na prepravu pacientov a rodičov. Našim cieľom je zlepšiť technické vybavenie, ale aj atmosféru a komfort detí, ktoré bojujú s ťažkou diagnózou. Chceme, aby vedeli, že na to nie sú samy a že ich liečba môže byť o niečo ľudskejšia, láskavejšia a rýchlejšia,“ vysvetľuje riaditeľka neziskovej organizácie Svetielka pomoci Miroslava Hunčíková.
Zámerom spoločného cezhraničného projektu je poskytnúť špičkové vybavenie, a tiež nastaviť systém efektívnej výmeny informácií, odborného know-how a služieb v oblasti detskej onkológie. Projekt podporuje rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov na Slovensku aj na Ukrajine, najmä v Zakarpatskej oblasti.
Medzi zariadenia, ktoré Svetielko pomoci zaobstará pre Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach, patria multiparametrický monitor, elektrokardiograf, infúzne pumpy so stojanom, dve zariadenia na plazmovú dezinfekciu (stacionárne aj mobilné), zariadenie na terapiu virtuálnou realitou.
„Nové prístroje malým pacientom umožnia jednoduchú a rýchlu komunikáciu so zdravotníckymi pracovníkmi, online sledovanie ich zdravotného stavu a prispôsobenie individuálnych liečebných plánov,“ vysvetľuje Andrej Koman, riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Košice.
K tomu pribudne v Svetielku pomoci aj automobil určený na bezplatnú prepravu detských onkologických pacientov, čo výrazne zlepší dostupnosť liečby pre rodiny z celého Slovenska.
Jej dôležitou súčasťou je aj implementácia psychosociálnych služieb – pre deti i ich rodiny. Vznikne jedinečný „Sociálny sprievodca“ – praktická príručka pre rodičov, ktorí sa náhle ocitnú v situácii, keď ich dieťa čelí onkologickému ochoreniu.
„Príručka im pomôže zorientovať sa v tom, čo ich čaká, ako vybaviť dôležité veci a aké možnosti pomoci existujú. Vieme, že keď sa človek ocitne v takejto situácii, potrebuje nielen lekára, ale aj istotu a informácie,“ objasnila Hunčíková.
V rámci projektu vznikne aj druhá publikácia – praktický sprievodca stravovaním počas liečby, keďže správna výživa hrá dôležitú úlohu v procese uzdravovania. Svetielko pomoci zároveň prinesie pacientom aj nové terapeutické možnosti, ako je canisterapia a arteterapia.
Zároveň sa uskutoční séria odborných seminárov, webinárov a medzinárodná konferencia, na ktorej si slovenskí a ukrajinskí odborníci vymenia skúsenosti s liečbou detských onkologických pacientov.
„Zdieľanie poznatkov medzi zdravotníkmi oboch krajín nám umožní spoločne zlepšovať efektivitu liečby a skrátiť čakacie lehoty, ktoré sú pre rodičov a ich deti veľmi stresujúce. Verím, že tento projekt sa stane inšpiráciou aj pre ďalšie iniciatívy v oblasti zdravotníctva,“ zdôrazňuje riaditeľ Koman.
Projekt bude prebiehať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Jeho výstupy zasiahnu nielen samotných pacientov a zdravotnícky personál, ale pozitívne ovplyvnia aj fungovanie zdravotníckych systémov na Slovensku a Ukrajine. Vďaka inteligentným technológiám, špičkovému vybaveniu a dôrazu na ľudskosť a vzdelávanie sa tak napĺňa hlavný cieľ, a to priniesť kvalitnejšiu, dostupnejšiu a efektívnejšiu starostlivosť o detských pacientov.
Zdroj: TASR