DFN zaznamenáva veľký záujem o očkovanie detí proti koronavírusu

KošiceKoronavírus

Epidemiologická situácia je stabilná.

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach sa od januára podáva vakcína proti koronavírusu aj deťom od 5 do 11 rokov. Predtým sa v tejto vekovej kategórii očkovalo len na základe lekárskeho odporúčania. Po príchode novej pediatrickej vakcíny však odporúčanie nie je nutné.

Očkovanie detí pozostáva z dvoch dávok, minimálny odstup medzi jednotlivými dávkami je 21 dní. Posilňovacia, respektíve booster dávka pre mladších ako 18-ročných nie je schválená zo strany Európskej liekovej agentúry (EMA), Slovenská republika sa riadi jej odporúčaniami,“ povedala pre Rádio Košice hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Doposiaľ v DFN podali približne 500 dávok vakcín. Jej riaditeľka Jaroslava Feketeová potvrdila zvýšený záujem o očkovanie:

„Záujem je výrazne vyšší, ako sme predpokladali. V januári sme mali pripravených asi 500 termínov pre deti od 5 – 11 rokov, ten počet sme navýšili približne dvojnásobne. Vakcín máme dostatok a zásoby máme asi na dva týždne.“

Dospelí v porovnaní s deťmi dostávajú trojnásobne vyššiu dávku. Rodičia musia kvôli zlepšeniu logistiky vopred zaregistrovať svoje 5 – 11-ročné deti. Námestník DFN Martin Mráz skonštatoval, že epidemiologická situácia je stabilná:

Klesol nám počet pacientov zo začiatku delta vlny, kde sme priemerne hospitalizovali približne 10 – 12 detí na aktuálne priemerne 2 – 4 deti. Obavy sú z vedľajších nežiadúcich účinkov, ale tu by sme veľmi radi zdôraznili, že tie sú veľmi mierne a krátkodobé, zvlášť u malých detí. Rád by som rodičov opäť odkázal na našu webovú stránku, kde sme veľmi prehľadne spracovali otázky a odpovede o očkovaní, kde môžu nájsť, veríme, odpovede na všetky zásadné otázky.“

Na očkovanie sa môžu zaregistrovať aj deti z iných krajov. Námestníčka DFN Miriam Mati zdôraznila, že nemocnica je pripravená na variant omikron:

„Máme základné oddelenie – detské infekčné oddelenie, ktoré pozostáva z 20 lôžok. Potom máme reprofilizované oddelenie, ktoré má 20 lôžok. Je to naše Oddelenie detskej neurológie, ktoré je momentálne presunuté na Oddelenie detskej chirurgie, čiže máme dokopy 40 lôžok. Sme pripravení na tretí variant, keby bol nápor veľmi veľký – Klinika detí a dorastu má oddelenie C, kde máme pripravených ďalších 20 lôžok.“

Lekári upozornili, že dlhodobé následky ochorenia COVID-19 môžu byť nebezpečné aj u detí.

Komentáre