Diabetická noha môže pripraviť cukrovkárov o dolnú končatinu

VýchodSpravodajstvo

Zdravotný stav by mohol zlepšiť jedinečný liek z Kuby. Aplikovali ho už štyrom pacientom v Prešove.

U každého diabetika je asi 15-percentné riziko, že dostane syndróm diabetickej nohy. Podľa odborníčky je toto číslo dosť vysoké. Pri neliečení môže viesť až k amputácii nohy. Kubánski medici však prišli s revolučným riešením – liekom Heberprot-P. Slovensko, ako prvá krajina Európskej únie, toto liečivo začala aplikovať v praxi.

„Liek Heberprot je určený pre liečbu defektov diabetickej nohy a taktiež je určený k stimulácii a udržiavaniu procesu hojenia. Jeho špecifikom je, že sa injekčne aplikuje priamo do spodiny. Podľa odborníkov tento moderný liek zvyšuje šancu na lepšie hojenie rán u pacientov s touto diagnózou,“ vysvetlila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Kubánski špecialisti prišli na Slovensko 22. mája a zotrvajú tu presne šesť mesiacov. So školením lekárov začali najprv v Prešove, teraz pokračujú v Bratislave a Banskej Bystrici. Záujem o tento liek prejavili aj v Ľubochni. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Raymana v Prešove aktuálne oboznamujú s liekom troch lekárov.

Maximálna dĺžka liečby pacienta pri užívaní lieku trikrát týždenne, je 56 dní, teda osem týždňov. Pri bežnom liečení trvá vyzdravenie pacienta o čosi dlhšie. Diabetologička z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach hovorí o intervale 11 až 14 týždňov.

„Syndróm diabetickej nohy je veľmi nebezpečné ochorenie hlavne kvôli komplikáciám, ktoré z toho pramenia. Najnebezpečnejšou komplikáciou je predovšetkým infekcia, ktorá môže pacienta ohroziť aj na živote, keď dôjde k infekcii celého organizmu, takzvanej sepse. Alebo potom druhou komplikáciou je samozrejme amputácia,“ ozrejmila diabetologička Oľga Bobelová z UNLP v Košiciach.

Foto

Kubánske embargo?

V Prešove sa s aplikáciou lieku začalo u štyroch pacientov, ďalší dvaja sú pripravení na jej indikáciu v najbližších dňoch. Komplikácie u nich zatiaľ nenastali. Ministerstvo zdravotníctva preto chce, aby bola liečba poskytnutá čo najširšiemu okruhu pacientov.

„Keďže po aplikácii lieku neboli doteraz u pacientov zaradených do programu komplexnej zdravotnej starostlivosti o pacientov so syndrómom diabetickej nohy zaznamenané žiadne vedľajšie účinky a doterajšie výsledky, po limitovanom počte aplikácii na pilotnom počte pacientov, sú veľmi sľubné, je možné opätovne skonštatovať, že liek je bezpečný,“ uviedla Eliášová.

Na názor sme sa chceli opýtať aj prešovských lekárov, keďže okolo liečiva a jeho účinkoch sa rozpútala obrovská diskusia. Dohoda s kubánskou vládou to však zatiaľ neumožňuje. V Košiciach o novom revolučnom lieku podrobné informácie ešte nemajú.

„Nie, zatiaľ my, ako bežní lekári, informácie nemáme. Viem, že sa to stále rieši s ministerstvom, uvidíme, čo bude v najbližšom období, ale určite by to pre nás bolo veľmi pozitívne, lebo diabetická noha je problémom aj pre našich diabetikov. Čiže pre nás by to bolo veľmi prospešné, keby niečo také prišlo a zaviedlo sa to aj na Slovensku,“ skonštatovala košická diabetologička.

Dôležitá je prevencia i uzatvorená obuv

Heberprot-P môže byť aplikovaný pacientovi až po konzultácii, posúdení radu výsledkov rôznych predpísaných vyšetrení a následnej indikácii vyškoleným lekárom. Podľa rezortu zdravotníctva ho bude možné a vhodné využívať u časti pacientov, u ktorých bežné terapeutické prístupy neviedli k zlepšeniu klinického stavu, s cieľom zníženia rizika amputácie.

To znamená, že u pacienta môže dôjsť k uzatvoreniu chronického defektu, ale následne musí dodržiavať režim diabetika a vyvarovať sa ďalším mechanickým poškodeniam celistvosti kože. Napríklad poraneniam alebo otlakom, kedy môže dôjsť k obnoveniu tejto komplikácie.

Diabetická noha sa najčastejšie vyskytuje u tých, ktorí trpia cukrovkou prvého typu viac ako desať rokov. U diabetikov druhého typu sa choroba môže prejaviť aj skôr. Pacient by mal spozornieť, keď pociťuje tŕpnutie nôh, tzv. mravenčenie, a to najmä v nočných hodinách, alebo keď má pocit nepokojných nôh.

„U diabetikov je veľmi dôležitá prevencia. Každý pacient, diabetik, by si mal kontrolovať dolnú končatinu. Sledovať, či tam nemá nejaký zápal, či tam nemá nejaké rany, o ktorých nevie. Dôležité je sprchovať každý deň dolnú končatinu, vysušiť ju a zároveň ju krémovať, hydratovať mastnými krémami, aby nedochádzalo k zhrubnutej koži. Veľmi dobré je niekedy využiť aj pomoc podiatrie,“ priblížila Bobelová.

Ako ďalej dodala, diabetici by mali dbať aj na správnu obuv. Najvhodnejšie sú zatvorené topánky, a to hlavne v lete. Mali by si dávať pozor, aby nechodili v šľapkách, pretože to môže viesť k častejším poraneniam. Používať by mali bavlnené ponožky, pevnú, ale priedušnú obuv alebo špeciálne topánky, ktoré sa dajú zakúpiť v zdravotníckych potrebách.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre