Diela od Picassa boli v Las Vegas vydražené za 109 miliónov dolárov

SvetZaujímavosti

Najvýraznejším bol obraz s názvom Žena s červeno-oranžovou baretkou.

V americkom Las Vegas sa včera (23.10.) uskutočnila dražba 11 diel svetoznámeho španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa, a to len pár dní pred 140. výročím narodenia tohto umelca. V hoteli Bellagio ju zorganizoval aukčný dom Sotheby's, ktorý je známy svojou rozsiahlou zbierkou umenia. Všetky diela od Picassa pochádzali z kolekcie spoločnosti MGM Resorts International, ktorá vlastní aj hotel Bellagio. Záujemcovia za ne zaplatili celkovo 109 miliónov dolárov, čo je v prepočte 93,6 milióna eur.

Foto
Žena s červeno-oranžovou baretkou bola vydražená za 40,5 milióna dolárov / TASR

Najvýraznejším dielom, ktoré bolo súčasťou dražby, bol obraz s názvom Femme au béret rouge-orange (Žena s červeno-oranžovou baretkou). Ide o jeden z posledných portrétov Marie-Thérsy Walterovej, ktorá bola milenkou Picassa, pričom tento obraz namaľoval pred ich rozchodom. Walterová inšpirovala mnoho diel tohto španielskeho umelca. Žena s červeno-oranžovou baretkou bola vydražená za 40,5 milióna dolárov (34,8 milióna eur).

„Portrét jeho milovanej múzy Marie-Thérsy Walterovej namaľovaný v roku 1938 je jedným z vrcholných úspechov obdobia, v ktorom bol Picasso mimoriadne inšpirovaný a produktívny,“ skonštatoval aukčný dom Sotheby's.

Súčasťou dražby boli aj dva ikonické portréty, ktoré Picasso namaľoval v posledných rokoch svojho života, konkrétne Homme et enfant (Muž a dieťa) za 24,4 milióna dolárov (21 miliónov eur) a Buste d'homme (Busta muža). Ten bol vydražený za 9,5 milióna dolárov (8,2 milióna eur), čo je menej, ako sa pôvodne predpokladalo. Jeho vyvolávacia cena bola 10 miliónov dolárov (8,6 milióna eur). V dražbe bolo aj niekoľko zátiší, kresieb na papier či keramika.  

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre