Dieťa za rozvod nemôže

KošiceZaujímavosti

Návod na život neexistuje, no ponúknutú pomoc by sme nemali odmietať. Vyhľadať psychológa nie je hanba, ani keď sa rozvádzate.

Život prináša rôzne situácie a niekedy, aj keď sa snažíme, bojujeme z posledných síl, neplatí povestné „v dobrom aj v zlom“.  Či rozvodu radšej predísť a vo vzťahu aj napriek problémom zotrvať, na to sa nedá všeobecne odpovedať.

Psychologička  Gabriela Lukáčova z Psychosociálneho centra v Košiciach zdôrazňuje, že odpoveď na túto otázku je veľmi komplikovaná: „Záleží na príčinách rozpadu manželstva, ak ide o gambling, drogovú závislosť, agresivitu partnera, osobnostné úchylky, niet sa čo rozhodovať, dieťa by sme mali uchrániť pre takouto osobnostnou i sociálnou patológiou. Ak však problémy sú riešiteľné, rodič má čo ponúknuť dieťaťu,  je dobrým rodičom, môže ho vychovávať, potom je dobré to manželstvo zachrániť, bojovať o vzťah do poslednej chvíle.“  

Dôležitá je miera, akou je vzťah postihnutý, nalomený, či sa ešte dá stavať na nejakých zvyškoch vzťahu. Najdôležitejší element je dieťa. Povedať mu, že v rodine nastanú zmeny, že rodina už nebude pokope, je vždy zložité: „Rodičia sa rozchádzajú v každom veku detí. Pri maličkých deťoch je potrebné byť konkrétny. Ak teda už nemôžeme ako partneri spolu žiť, musíme to deťom povedať, že mamka s ockom už nebudú spolu bývať ako rodina a treba vyzdvihnúť konkrétne programy a aktivity, ktoré s tým dieťatkom budeme robiť ako rodičia.“  Ako dodala, „napríklad, že ocko už s nami bývať nebude, ale bude ťa brávať na futbal, na krúžky, pôjdete spolu na prázdniny, prípadne, narodeniny osláviš dvakrát, dostaneš dve torty a podobne."

Foto
Ilustračná fotka

Aj keď to znie zvláštne, je potrebné na situácii nájsť niečo pozitívne. Samozrejme, nikto sa tu nejde tešiť z rozpadu vzťahu, len by sme dieťa nemali pripraviť o jeho istoty.

„Ak vysvetľujeme dieťaťu, že rodičia už spolu nebudú, robíme to opakovane, postupne, viackrát, aby to do tej hlavičky došlo. Uisťujeme ho o láske svojej aj druhého rodiča. Opakujeme, že mamka a ocko dieťa ľúbi. Zdôrazňujeme, že dieťa nemôže za to, čo sa stalo. Deti majú  tendenciu brať na zodpovednosť brať na seba to, čo sa v rodine deje, majú pocity viny,“  hovorí Lukáčová. 

Deti si napríklad myslia, že sa všetko deje, preto, že sa zle správali, že priniesli zlé známky, že nepočúvali, preto sa rodičia hádali. Hlavne preto je potrebné dieťaťu vysvetliť, že nie ono nesie vinu. Čo ale zverenie dieťaťa do opatery po rozvode?

„Striedavá rodičovská starostlivosť je dobrá za predpokladu, že rodičia chcú a vedia vychovávať svoje dieťa. Ak ale sú situácie, že rodič sa uchádza o striedavú starostlivosť kvôli tomu, aby zablokoval dieťa, aby ho akoby ukradol druhému rodičovi, konal z pomstychtivosti voči partnerke, alebo aby nemusel platiť financie na jeho výchovu, tak potom je to služba ktorá je pre zlý úmysel a potom ako zlá aj vychádza,“ vysvetľuje psychologička Gabriela Lukáčová.

Samozrejme, ak sú rodičia schopní sa o dieťa naďalej starať aj po rozvode, vtedy môže byť aj striedavá starostlivosť ako najlepšia voľba. Ak však jeden z rodičov podľahol gamblingu alebo iným nástrahám, kvôli ktorým už nemôže byť plnohodnotným rodičom, vtedy zvolíme iný prístup.

Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky podiel rozvedených manželstiev s maloletými deťmi tvoril minulý rok takmer 58 percent. Advokátka Stanislava Liptáková sa zameriava na rozvod dohodou a dieťa je často práve súčasťou rozvodového konania: „Pokiaľ ide o striedavú starostlivosť, tam môže byť režim rôzny, s prihliadnutím na potreby dieťaťa. Samozrejme, má to výhody aj nevýhody.“  Najčastejšie dochádza k striedaniu sa po dvoch týždňoch. Stále by sme však mali myslieť na  potreby dieťa. Podľa Liptákovej „je dôležité sa na situáciu pozrieť z pohľadu dieťaťa, či by rodič chcel stráviť dva týždne tu a dva týždne niekde inde.“

 

Rozvod dohodou neexistuje, no je možný

V našich končinách nie veľmi známy, ale nie nereálny. „Rozvod dohodou ako taký na Slovensku legislatívne ani neexistuje. Je to zjednodušený prístup k rozvodu, pre ľudí, ktorí obaja súhlasia s rozvodom a buď nemajú maloleté deti, alebo sa vedia dohodnúť aj na právach vo vzťahu k dieťaťu,“ uvádza Liptáková.

Ako ďalej dodala, inštitút tzv. rozvodu dohodou, ktorý na Slovensku nemáme zakotvený v legislatíve, je veľmi pekne ošetrený napríklad v Českej republike. Tu ako samostatný právny inštitút na rozdiel od Slovenska existuje a úplne bežne sa to využíva v praxi. Je to tzv. nerozporovaný rozvod alebo rozvod dohodou a v prípade splnenia zákonných podmienok pri tomto rozvode súd vôbec neskúma príčiny rozvratu manželstva.

„Na Slovensku takú možnosť legislatívne nemáme, ale je možné urobiť niekoľko aktívnych krokov, aby bol zásah súdu v rozvodovom konaní do súkromia manželov, ktorí sa obaja chcú rozviesť, čo najmenší a v praxi tak aspoň trochu vyplniť zákonnú medzeru. Je to ako keby zjednodušená forma, ktorá môže skrátiť súdne konanie, ušetriť energiu aj finančné prostriedky,“ vysvetľuje právnička.

Foto
Ilustračná fotka

A akú úlohu zohráva dieťa pri rozvode dohodou? Je dôležitým faktorom a dokonca ho možno označiť ako subjekt rozvodového konania, keďže je takisto účastníkom.

„Dieťa ako také má kolízneho opatrovníka, ktorý háji jeho záujmy v rozvodovom konaní na súde. Môže to byť blízka osoba, na ktorej sa rodičia zhodnú, že táto osoba vie hájiť záujmy dieťaťa, ak sa na nejakej takej osobe nezhodnú rodičia, tak to určí súd, zvykne to byť Úrad práce sociálnych vecí a rodiny,  ktorý zastupuje a háji záujmy maloletých detí,“  hovorí Liptáková.

V rámci konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode súd venuje pozornosť tomu, do starostlivosti koho bude dieťa zverené na čas po rozvode. Kto ho bude zastupovať  a spravovať jeho majetok. „Pri určovaní výživného je dôležité sa pozrieť na osobné, majetkové a zárobkové  pomery rodiča, ktorému dieťa nebolo pridelené.“

Ak by sme sa opäť ponorili do výstupov zo štatistického úradu, pre porovnanie, v roku 2016 bolo v Bratislavskom kraji rozvedených 1322 manželstiev, v Košickom kraji 1269 a v Prešovskom kraji to bolo v rámci celého Slovenska najmenej,  a to 956 manželstiev. 

Nie všetko by sme mali pred deťmi tajiť

Psychologička Gabriela Lukáčová sa len nedávno stretla tiež so štatistikou, podľa ktorej sa v Nemecku rozvádza tretina manželstiev, vo veľkých mestách až polovica. Príčin je veľa, každý pár má iný osud.  Žiarlivosť, alkoholizmus, rozdielnosť pováh, nezáujem o rodinu. „Za osobitne veľmi dôležitú príčinu rozpadov manželstiev považujem aj rôzne smerovanie partnerov v čase, vo vývine počas ich vzťahu. Akoby každý jeden z nich sa dostal do inej spoločenskej skupiny, vrstvy, kruhov, ktoré ich formujú,“ upresnila Lukáčová.   

A tie smery sa nemusia spojiť, ale naopak rozchádzať. Zrazu máme iné názory, záujmy, dokonca hodnoty. Takéto manželstvo sa dá zachrániť, je dobré si však nechať poradiť. V každej situácii a prípade by sme však mali myslieť na naše ratolesti. Deti by rovnako nemali počuť, ako si rodičia nadávajú, ako nedokážu dýchať jeden vzduch. No na strane druhej by nemali byť izolované od reality.

„Stalo sa mi, počas mojej praxe, že deti boli úplne zaskočené, pretože netušili o problémoch svojich rodičov. Cítia sa potom oklamané, zaskočené, pochopila som, že pred deťmi netreba všetko tajiť a skrývať.“

Každý rozvod je individuálny, veľmi citlivý, preto sa otvára možnosť rozvodu dohodou. Aj keď neexistuje návod na to, ako to úspešne zvládnuť, môžeme si aspoň nechať poradiť, rozhodne to nie je hanba. Psychologička Gabriela Lukáčová zdôrazňuje, že požiadať o pomoc, nie je hanba: „Existuje návod na práčku, mikrovlnku, máme návod aj na to, ako pomôcť žiť v rôznych životných situáciách. Treba to využiť, takúto ponúkanú pomoc.“ Ak by ste ju potrebovali, informácie nájdete na webe centra. Ak by sme hovorili o právnej pomoci, advokátka Stanislava Liptákova vypracovala aj príručku, v ktorej právne odpovedá na najčastejšie otázky klientov.

Sprievodca rozvodom je príručka pre ľudí, ktorí zvažujú ukončenie manželstva, dáva odpovede na najčastejšie právne otázky. Poskytuje absolútne zovšeobecnený pohľad na rozvodové konanie.“ Ale nechať si poradiť je niekedy to najdôležitejšie. Informácie nájdete aj na webe advokátky. 

Autorka: IVANA BAJEROVÁ, RÁDIO KOŠICE

Komentáre