Aktualizované 15.05 hod.
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa dnes postavil pred disciplinárnu komisiu Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR). 3. disciplinárna komisia pod vedením predsedu Attilu Izsáka vytýčila ústne pojednávanie na 12.30 hod. v budove GP SR.
Predsedníčkou komisie mala pôvodne byť prokurátorka GP SR Marta Kolcúnová, ale požiadala o uvoľnenie. Ďalšími dvoma členmi komisie sú Marián Čorba z Okresnej prokuratúry Košice a Radovan Maras z Krajskej prokuratúry v Trenčíne.
Trnka ani jeho právna zástupkyňa nemali námietky voči zloženiu komisie. Trnka mal podľa návrhu odmietnuť akýkoľvek zásah, vplyv na prokuratúru a mal si zachovať vážnosť prokurátora a vystríhať sa všetkého, čo by spôsobilo ujmu na cti prokurátora a znevážilo by dôveryhodnosť prokuratúry.
Toho sa mal dopustiť tým, že v októbri 2019 poskytol rozhovor televízii Markíza, ktorý sa týkal zverejnenia obsahu nahrávky telefonátu s Kočnerom v prípade kauzy Gorila. Ďalším dôvodom stíhania je rovnaký rozhovor k prepusteniu podnikateľa Jozefa M. z väzby.
Trnka a jeho právna zástupkyňa odmietajú akékoľvek spájanie jeho osoby s obsahom konverzácie na nahrávke s Kočnerom.
„Nevieme potvrdiť, že ide o jeho hlas, nahrávka zverejnená v médiách bola v zlej kvalite. Môj klient si nie je istý, či ide o jeho hlas, alebo nie,“ uviedla právna zástupkyňa Trnku s tým, že podľa nej nie je možné vytvoriť takúto nahrávku a tvrdiť, že je pravá.
Hlas Trnku je všedný. Advokátka tvrdí, že je možné ho napodobniť. Nahrávka podľa nej môže byť kompilátom jeho výrokov počas pôsobenia vo funkcii generálneho prokurátora, pričom je v nej len minimum slov, ktoré majú byť Trnkove:
„Nevieme potvrdiť, či hlas na nahrávke je hlas môjho klienta, pretože na verejnosti vystupoval veľmi často. Zásadne odmietame údajný obsah na údajnej nahrávke. Ide o snahu o účelovú diskreditáciu jeho osoby. Môj klient nepopiera, že pozná osobu Mariana K. Pozná ho od vojenčiny. Ako mal v čase, keď ho spoznal, predvídať, že v budúcnosti sa z neho stane trestne stíhaná osoba? Takýmto spôsobom by mal byť každý človek, ktorý poznal osobu Mariana K., verejne lynčovaný.“
Bývalý šéf prokuratúry sa od roku 2013 sa stretol s Kočnerom maximálne dvakrát a za posledných päť rokov ani raz. Podnikateľ sa snažil pracovne kontaktovať s Trnkom, ale ten ho vraj odmietal. Obhajkyňa tvrdí, že ak sa kontaktovali, tak len v mediach zákona.
Trnka sa necíti byť vinný. Navrhuje, aby ho disciplinárna komisia GP SR oslobodila z obvinení. Zároveň prostredníctvom svojej obhajkyne dodal, že si je vedomý toho, že porušil príkaz generálneho prokurátora, ktorý zakazuje komunikáciu s médiami. Na svoju obranu uviedol, že situácia pred jeho bydliskom bola po zverejnení nahrávky s Kočnerom z dlhodobého hľadiska psychicky neudržateľná.
„Osobne nemohol vyjsť pred dom, celá ulica bola plná novinárov, ktorí sa dožadovali rozhovoru. To je na jednej strane pochopiteľné, ale jeho manželka je vážne chorá a jej zdravotný stav sa v tom čase výrazne zhoršil v súvislosti s prítomnosťou médií pred jeho domom,“ doplnila obhajkyňa.
Bývalý generálny prokurátor napokon poskytol rozhovor redaktorovi komerčnej televízie, za ktorý je v dvoch bodoch disciplinárne stíhaný. Trnka by aj v súčasnosti v takejto situácii konal podobným spôsobom.
Prokurátor, ktorý podal disciplinárny návrh, súhlasil, aby z časti dnešného konania bola vylúčená verejnosť. Na rôznych súčastiach polície sa totiž realizujú trestné konania a nie je vhodné, aby sa s nimi oboznamovala verejnosť. Z pojednávania bola napokon vylúčená verejnosť vrátane médií.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri 2019 dočasne pozastavil Trnkovi výkon funkcie. Dôvodom bolo podanie disciplinárneho návrhu za dva skutky, k čomu došlo po tom, ako médiá zverejnili nahrávku telefonátu s Marianom Kočnerom.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vlani v decembri obvinil Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pretože orgánom činným v trestnom konaní neodovzdal nahrávku z kauzy Gorila.
NAKA v januári tohto roka zadržala Trnku, pričom ho obvinila z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu v prípade medializovaného rozhovoru s bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal Trnka nainštalovanú v kancelárii. Jeden deň po zadržaní ho však prepustili na príkaz prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Trnka voči obvineniu v kauze Gorila podal na GP SR mimoriadny opravný prostriedok, o ktorom zatiaľ nebolo rozhodnuté.
Zdroj: TASR