Autorské divadlo Na Peróne sa nebojí žiadnej témy

KošiceKultúra

V týchto dňoch ich môžete vidieť vo viacerých slovenských mestách, na budúci rok chystajú pre divákov originálne prekvapenie.

Košice sa považujú za mesto kultúry, a to aj bez toho, aby mali svojho času oficiálny titul, ktorý nám to v roku 2013 pripomínal. Ďaleko predtým, ešte v roku 2005 vzniklo napríklad profesionálne autorské divadlo NA PERÓNE. Počas rokov prešlo rôznymi obdobiami a vývojom v rámci svojej vnútornej organizácie aj spôsobu umeleckej výpovede. Čomu sa aktuálne venujú, vysvetľuje umelecká šéfka divadla Na Peróne Jana Wernerová:

„Tento mesiac nás čaká veľa cestovania, pôjdeme na rôzne zájazdy, začiatkom novembra hráme v Bratislave Na stáž, hneď potom rovnaké predstavenie ponúkneme trnavskému publiku. Ostatné novembrové dni venujeme hneď niekoľkým ďalším mestám, vidieť nás môžete napríklad v Trebišove, Stropkove, Žiline.“

Foto
Premena od Kafku vyvolala zaujímavé reakcie publika, predstavenie sa odohrávalo aj na Alžbetinej ulici pred múzeom / Divadlo Na Peróne

Na Peróne je známe tým, že sa nebojí žiadnej, ani tabuizovanej témy. 

„Predstavenie Slovenský raj je o tom, že chceme aj my prispieť nejakým svojím dielom k boju proti extrémizmu. Toto predstavenie rieši nenávisť a vojnu v slovenskej literatúre,“ hovorí Wernerová. 

Divadlo Na Peróne je profesionálnym nezávislým divadlom, ktoré v Košiciach kontinuálne pôsobí už 14 rokov. Čo chystajú v najbližšej dobe?

„Pracujeme na hre, ktorá je veľmi zaujímavá v tom, že to nie je klasická divadelná hra. Oslovil nás holandský dramatik, on touto divadelnou formou pracuje už dávno. Celé predstavenie bude robené formou spoločenskej hry a jej hlavnou témou bude populizmus, fake news a celý ten akýsi mediálny neporiadok, ktorý nás núti vytvárať si verejnú mienku na základe rýchlych a neoverených správ,“ prezradila umelecká šéfka Wernerová. 

Veru, v dnešnej dobe internetovej je dobré si svoj zdroj overiť. Svoj repertoár však v tomto období ponúknu aj širšiemu publiku, keďžesa chystajú aj do iných miest. Riaditeľ divadla Na Peróne Peter Kočiš hovorí, že bez podpory by sa to nedalo: 

„Čo sa týka tých repríz a zájazdov, sme veľmi vďační, že sme dostali podporu z Fondu na podporu umenia a vďaka tomu dostaneme predstavenia aj do takých miest, kde by to nebolo možné. Tým, že tu vystupujú piati herci a nejaký tím okolo, je to finančne náročné.“

Foto
Slovenský raj je zlým snom o dobrej krajine, je pohľadom do minulosti a pripomenutím, že budúcnosť bude taká, o akú sa sami zaslúžime / Divadlo Na Peróne

Na Peróne je dobre známe aj v zahraničí, divadlo má za sebou niekoľko desiatok predstavení aj v rôznych krajinách. Či spomenieme divadelné festivaly v Česku, Poľsku, Maďarsku, Francúzsku, Nemecku, Bulharsku, Nórsku, Anglicku, USA a spoluprácu s množstvom organizácií a jednotlivcov pôsobiacich na poli umenia na Slovensku aj v zahraničí. Popis, ktorým sa divadlo charakterizuje: Provokatívnym spracovaním tém divadlo búra bariéru medzi javiskom a hľadiskom - divák si nikdy nie je istý, či je divákom, alebo hercom“– platí v tomto prípade stopercentne. 

„Ja sa osobne veľmi teším z toho, že to divadlo ako také a celé to divadelné umenie sa stále posúva a veci, ktoré boli možno pred tromi, štyrmi rokmi nemysliteľné, aby aj 'normálny kamenný súbor' sa venoval autorskému divadlu. Tie hranice sa už tak posunuli, že sa dnes status herca posúva do statusu performera a autora, že môže prispievať svojou troškou k divadelnému dielu. Som rada, že sa tento trend rozširuje a že je to normálne,“ uviedla Wernerová. 

Je pravdou, že autorské divadlo Na Peróne sa nevenuje bežným témam, sú vždy nadčasové a odkazujú aj na dobu, ktorú žijeme. Kočiš upresnil, ako si ich tvorbu môžete pozrieť: 

„Ak by mal niekto záujem prísť na naše predstavenia, tak ich nájdete na našom webe Na Peróne alebo na Facebooku. Čo sa týka novembrových predstavení pre školy, ak bude záujem zo strany verejnosti, určite uvoľníme nejaké vstupenky tu v Košiciach, aby sa na nás mohli prísť pozrieť.“

Wernerová nám ešte na záver prezradila, aj čo chystajú v blízkej budúcnosti, aj keď to ešte stále ostáva pod rúškom tajomstva:

„Na budúci rok presne v takomto čase plánujeme osláviť svoje pätnáste výročie. A musím povedať, že sme sa tak trochu báli, že aké to bude raz, keď už budeme mať desať, pätnásť rokov, keď už to bude takýto tínedžer. Ale musím povedať, že namiesto toho, žeby sme boli unavení a cítili nejakú vnútornú nepohodu, že už by sme s tým mali skončiť...Tak práve naopak, veľmi sa tešíme na taký nový začiatok, že vykročíme do nejakej novej etapy.“

Na budúci rok preto chystajú pre divákov a fanúšikov prekvapenie. 

„Máme dosť odvážne plány. Chceli by sme tomu nášmu pätnásťročnému divadelnému tínedžerovi dopriať vlastnú detskú izbu. Veľmi radi by sme otvorili svoj vlastný priestor v Košiciach,“ uzavrela s úsmevom Wernerová. 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

 

Komentáre