Dlhotrvajúci dážď spôsobil v Richnave zosuv pôdy

VýchodSpravodajstvo

Územie je však v katastri Kluknavy.

V osade nad obcou Richnava sa zosunul svah. Zemina skončila opretá o múry niekoľkých provizórnych stavieb. Ich obyvatelia majú strach z ďalších možných zosuvov. Vzniknutá situácia však ohrozuje aj obyvateľov domov nad svahom. Niektorí z nich už majú pred svojimi domami sotva meter pevnej pôdy. Obávajú sa, že už po nasledujúcom silnom daždi môžu prísť nielen o pevnú zem pred domami, ale aj o samotné stavby.

„Bojíme sa. Už nám praskajú steny. A ak praská stena, znamená to, že základ je porušený. Pršalo štyri dni. Každý deň sa niečo zosunulo. Upraceme a zosunie sa ďalšia hlina. Bojíme sa večer zaspať. Niektorí ani nespíma doma. Jednoducho sa tu bojíme byť,“ reagovali obyvatelia.

Galéria k článku

Ľudia ohrození zosuvom sú občanmi Richnavy. Tamojší starosta Ivan Dunka však upozorňuje na to, že územie je v katastri Kluknavy. Najprv teda bude so susednou samosprávou rokovať o riešení tohto problému.

„Chceme tým ľuďom pomôcť, vidíme, čo to je za problém. Ale nemôžeme investovať do susedného katastra. Ale už to riešime, zavolali sme geodetov. Asi to vyriešime, hoci neviem, či tento rok, alebo budúci. Postavíme oporné múry alebo niečo podobné,“ uzavrel Dunka.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre