Dnes sa opäť volia ústavní sudcovia. Čo sa stane v prípade nezvolenia?

SlovenskoSpravodajstvo

O stoličku ústavného sudcu malo záujem 40 kandidátov.

Utorková (12.2.) voľba ústavných sudcov sa skončila bez výsledku. Poslanci nezvolili žiadneho kandidáta. Hlasovať o tom, kto zasadne na stoličku Ústavného súdu so sídlom v Košiciach, budú opäť dnes (14.2.). Na hlasovaní bolo prítomných 132 poslancov, pričom trinásti z nich vôbec neodovzdali hlasovacie lístky. Zo zvyšných 119 odovzdaných bolo neplatných až 53. Podľa politológa niektorí takýmto spôsobom vyjadrili svoj postoj k verejnej voľbe kandidátov.

„Vládna koalícia, hlavne teda vedúca strana Smer-SD, rozhodla, že bude túto voľbu blokovať. Podarilo sa to aj v spolupráci s ďalšími koaličnými stranami. Nikoho na Ústavný súd nezvolili. Ak sa to stane aj v opakovanej voľbe, Ústavný súd bude nefunkčný,“ priblížil politológ Michal Cirner.

To znamená, že súd stratí uznášaniaschopnosť. Už v sobotu (16.2.) ho opustí deväť z trinástich sudcov, ktorým sa po dvanástich rokoch skončí funkčné obdobie. Situácia by bolo ideálna, ak by parlament dnes vymenoval 18 kandidátov, z ktorých prezident následne vyberie deviatich. Ak sa tak nestane, budú sa  musieť vyhlásiť nové voľby a proces výberu by sa opakoval od začiatku. Cirner však hovorí aj o inej možnosti. „Parlamentu sa možno podarí navoliť aspoň nejakých kandidátov. Ak by sa im podarilo zvoliť aspoň šiestich kandidátov, Ústavný súd by bol funkčný, keďže by tam bol aspoň minimálny počet sudcov, aby mohli rozhodovať.“

Foto
Súd v sobotu opustí deväť z trinástich sudcov / TASR

Ústavný súd je poslednou inštanciou pri rôznych záležitostiach a v podstate stojí nad všetkými súdmi. Obyvatelia sa na neho môžu obrátiť v rôznych prípadoch. „Pokiaľ sú porušované práva občanov, môžu sa obrátiť na Ústavný súd. Pokiaľ poslanci schvália zákon, ktorý sa bude zdať, že je protiústavný a Ústavný súd rozhodne, zákon prestane platiť,“ dodal Cirner.

O stoličku ústavného sudcu malo záujem 40 kandidátov. Ako prvá sa vzdala rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská, následne sa vzdal Radovan Hrádek, ktorý kandidoval za Ľudovú stranu Naše Slovensko. Tesne pred utorkovým hlasovaním sa kandidatúry vzdal Robert Fico. Ten zároveň naznačil aj hrozbu vypovedania koaličnej zmluvy, ak poslanci koalíce zahlasujú s opozíciou a kandidáti prejdú. Podľa Fica dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre