Dnes si pripomíname Slovenské národné povstanie

SlovenskoSpravodajstvo

Od jednej z kľúčových udalostí slovenských dejín plynie 76 rokov.

Foto
Na snímke pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 76. výročia Slovenského národného povstania v rámci 6. ročníka akcie Po stopách dargovských bojov pri Pamätníku víťazstva na Dargovskom priesmyku 28. augusta 2020 / TASR

Štátny sviatok, deň, v ktorý nenakúpite, ideálny čas na rodinu a na výlet. Nech už vnímame dnešok akokoľvek, zabúdať by sme nemali na to najpodstatnejšie. Slovenské národné povstanie (SNP) bolo jedným z najväčších protifašistických povstaní v Európe. Národ v srdci Európy zdvihol zbraň proti okupantom a začal písať jednu z najvýznamnejších kapitol moderných slovenských dejín.

„Politický význam Slovenského národného povstania je nesporný. Povstanie nás vyviedlo z chomúta pronacistickej kolaborácie a rehabilitovalo slovenský národ, ktorý jasne dokázal, že politika ľudákov nie je politikou národa, ale úzkej vládnucej špičky. Prihlásenie sa k princípom slobody a demokracie je v súlade s dnešnými časmi a so súčasnou politickou orientáciou Slovenskej republiky," uviedol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.  

Prvé boje SNP prepukli 29. augusta 1944, keď sa vojaci žilinskej posádky pod vedením majora Jozefa Dobrovodského rozhodli brániť mesto pred blížiacimi sa nemeckými jednotkami. Povstanie sa v krátkom čase rozšírilo na viac ako 30 vtedajších okresov s rozlohou takmer 20 000 štvorcových kilometrov, kde žilo približne 1,7 milióna obyvateľov.

Napriek veľmi zložitej situácii sa povstalci dokázali brániť dva mesiace - do 27. októbra 1944, keď nemecké jednotky obsadili Banskú Bystricu. Tým sa fakticky skončil odpor povstaleckej armády ako organizovaného celku, a preto velenie rozhodlo o prechode povstalcov do hôr a pokračovaní v odpore partizánskym spôsobom boja.

Foto
Na snímke členovia Zväzu protifašistických bojovníkov a vpravo vojnový veterán Ladislav Kuna počas pietneho aktu pri príležitosti 76. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Bratislave  / TASR

Sloboda sa veľmi ťažko získa, ale veľmi ľahko stratí

Dva mesiace sa proti nemeckej presile bránilo 60 000 vojakov a 18 000 partizánov, spolu so Slovákmi aj príslušníci viac ako 30 národov a národností štyroch kontinentov. Udržanie povstaleckého územia počas tohto obdobia v tyle sovietsko-nemeckého frontu, rozsah, dĺžka a vojenský význam zaraďujú povstanie k najvýznamnejším antifašistickým vystúpeniam.

„SNP pre nás prinieslo niekoľko veľmi dôležitých poučení. Sloboda sa veľmi ťažko získa, ale veľmi ľahko stratí. Ak sa národ nepostaví na odpor pri okupácii vlastnej krajiny cudzou mocnosťou, zanecháva to dlhodobú národnú traumu, a to na veľmi dlhú dobu. Napriek obetiam, ktoré tento odpor priniesol, treba konštatovať, že slovenský národ a všetci tí, ktorí spolu so Slovákmi bojovali v Povstaní, zanechali hlbokú stopu vo vedomí obyvateľov našej krajiny. Je len na nás, aby sme sa týmto ideálom nespreneverili a aby sme si ctili pamiatku bojovníkov za slobodu a demokraciu," zdôraznil Mičev.

Dvojdňové ústredné oslavy 76. výročia SNP pripravilo Múzeum SNP v Banskej Bystrici v areáli Pamätníka SNP na 28. - 29. augusta. Pripomeňme, že na Slovensku vyhlásila Slovenská národná rada (SNR) 29. august za štátny sviatok Slovenskej republiky v roku 1992.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre