Dnes si pripomíname Svetový deň hemofílie

KošiceSpravodajstvo

Hemofília patrí medzi závažné ochorenie, ktoré sa dá liečiť, no nie vyliečiť.

Dóm svätej Alžbety a Východoslovenské múzeum v Košiciach sa v utorok (17.4.) rozsvietia načerveno. Metropola východu si tak pripomenie Svetový deň hemofílie, ktorý vyhlásila Svetová hemofilická organizácia (WHF) ešte v roku 1989. K iniciatíve sa môžu pripojiť aj občania, a to rozsvietením akéhokoľvek červeného svetla či sviečky.

„17. apríl vyhlásila svetová hemofilická federácia za Svetový deň hemofílie na znak zakladateľa tejto Svetovej hemofilickej federácie Franka Schnabela, ktorý sa v tento deň narodil. A cieľom tejto iniciatívy nie je len uctenie si jeho pamiatky, ale predovšetkým si pripomenúť a rozšíriť jeho osobnú misiu, ktorej cieľom bolo zlepšiť globálnu starostlivosť o ľudí s hemofíliou,“ informoval predseda Slovenského hemofilického združenia (SHZ) Jaroslav Janovec s tým, že aj v dnešnej dobe existujú krajiny, v ktorých hemofilici nemajú ani základnú liečbu.

Hemofília patrí medzi závažné ochorenie, ktoré sa dá liečiť, no nie vyliečiť. Ide o vrodenú, krvácavú chorobu, teda genetickú poruchu. Príčinou je nedostatočná tvorba bielkoviny krvnej plazmy, ktorá je potrebná na zrážanie krvi.

Foto
Iniciatívu SVetového dňa hemofílie podporí aj Dóm sv. Alžbety vysvietením načerveno / kosice.sk

„Čiže keď je nedostatok tejto bielkoviny, tak pri každom jednom poranení, úraze sa krv nezastavuje ako u zdravých ľudí, krvácanie je dlhšie. Keď sa krv dostáva napríklad do nejakých štrbín, kolena, lakťa a tak ďalej, spôsobuje následky s tým, že tieto kĺby sú postupne imobilné, nedajú sa ohýbať a sú bolestivé,“ ozrejmil Janovec.

Zároveň upozornil, že závažnosť ochorenia spočíva najmä v tom, že krvácanie môže nastať aj spontánne, kedykoľvek bez nejakej vyvolávacej príčiny. Ohroziť môže nielen životné orgány, ale aj samotný život hemofilika. Len na Slovensku ich žije približne 600, z toho je asi 135 detí.

Svetový deň hemofílie si každoročne pripomína 134 krajín od Španielska až po Sudán, Čínu, Českú republiku, USA, Uzbekistan, Kanadu, Kamerun. Tento rok sa do iniciatívy červených svetiel ako symbol životodarnej krvi pripoja okrem Košíc aj mestá ako Martin, Banská Bystrica či Slovenská Ľupča.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre