Do Chorvátska vycestovali stovky ľudí. Aká je situácia pri slovenskom mori?

EurópaKoronavírus

Tamojší obyvatelia upustili od nosenia rúšok.

S príchodom leta a rôznymi obmedzeniami v cestovaní možno mnohí z nás prežijú tento rok dovolenku inak, ako sme zvyknutí. Slovensko zaviedlo pre občanov voľný pohyb a neobmedzený hraničný režim s 19 európskymi krajinami. S účinnosťou od 28. mája môžu občania vstúpiť aj do Chorvátska bez špecifikácie dôvodu návštevy.

Ako informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Tomaga, pri ceste do Chorvátska sa tak nemáte čoho obávať:

„Pokiaľ náš občan potrebuje vycestovať do Chorvátska, tak predtým mu, samozrejme, odporúčame sledovať náš web www.mzv.sk, kde sú všetky obmedzenia, pokiaľ ide o hraničné režimy aj v tranzitných krajinách, v tomto prípade Maďarsko a Rakúsko. Zdôrazňujem, že najnovšie informácie sú také, že Chorvátsko je na zozname bezpečných krajín a náš občan tam môže vycestovať bez problémov.“

Foto
Ilustračná fotografia / Twitter

Aktuálna situácia

Do Chorvátska v uplynulých týždňoch za prácou, školou či dovolenkou vycestovalo niekoľko stoviek ľudí.

„Dorazila som pred týždňom a pol. Nebolo tu veľa turistov, ale počas tohto týždňa sa ich tu nazbieralo oveľa viac. Bola som v meste a počula som aj anglicky hovoriacich, po slovensky som tiež počula hovoriacich turistov, takže teraz už je ich tu viac,“ uviedla z chorvátskeho Záhrebu študentka z Košíc Petra Mihalíková.

Medzinárodná doprava zo Slovenska bola v tom čase len v počiatočnom štádiu opätovného zavedenia, a tak veľa ľudí zvolilo práve presun autom, čo potvrdila aj Petra:

„Zo Slovenska nešla žiadna autobusová doprava, ani letecká, takže som musela ísť až z Viedne, čiže z Rakúska už jazdili aj autobusy, ale ja som tiež využila vzdialené cestovanie s autom. Pri jazde cez Slovinsko sme ukázali len občiansky a potom takisto v Chorvátsku. Neboli potrebné žiadne špeciálne dokumenty, i keď ako študent mám dokument, že som mohla vstúpiť do krajiny.“

V Chorvátsku momentálne nie je povinná žiadna oficiálna karanténa, no Petre bolo pred nástupom do školy odporúčané počkať približne dva týždne. Ako skonštatovala ona sama, s inými opatreniami sa od príjazdu nestretla:

„Žiadne extra špeciálne opatrenia, akurát to, že na študentskom ubytovaní som už ubytovaná sama, nemám ani spolubývajúcu, aby každý bol sám na izbe. Tu vôbec nemajú rúška ani v obchodoch. Väčšinou rúška nosia len starší ľudia, inak tu nikto nenosí rúška.“

S Chorvátskom otvorili hranice aj ďalšie európske krajiny. Možnej nákazy od ostatných cudzincov, ktorí pricestovali zo zahraničia, sa Petra neobáva:

„Väčšinou študenti zo Španielska tu ostali a teraz už všetci odišli naspäť do Španielska, lebo obnovili lety. Jediní študenti, väčšinou z Nemecka a ostatní, nemyslím, že by mohli byť chorí, keďže nemajú žiadne príznaky.“

Rezort diplomacie pred cestou do Chorvátska odporúča vyplniť online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia prechodu cez hranice. V prípade, ak tak občania neurobia, môžu pri vstupe do krajiny rátať so zdržaním.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre