Do darcovskej výzvy na podporu košickej neonatológie sa zatiaľ zapojilo takmer 7000 ľudí

KošiceSpravodajstvo

Peniaze sa využijú na rekonštrukciu izieb pre matky, výmenu okien, prípadne kúpu nového ultrazvuku.

V priestoroch Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach sídli aj Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny, ktoré sa naposledy čiastočne zrekonštruovalo pred 20 rokmi. Odvtedy sa nič nezmenilo a stav interiéru, prístrojového a medicínskeho vybavenia sa postupne zhoršuje.

Nezisková organizácia Malenka sa preto rozhodla spustiť darcovskú výzvu. Jej riaditeľka a primárka oddelenia Vanda Chovaná v rozhovore pre Košice Online uviedla, že primárnym cieľom je zrekonštruovať izby pre matky, ktoré sú v havarijnom stave:

„Najväčší problém, ktorý momentálne vidíme a prečo sme vlastne začali tú zbierku, sú hlavne izby pre mamky. Preto to bol môj najväčší cieľ zrekonštruovať izby pre mamy. Sú tam často niekoľko týždňov a mesiacov v ťažkom psychickom stave, pretože nevedia, ako ich rodina bude ďalej fungovať, či ich bábätko prežije, keď prežije, ako sa zmení ich život.“

Foto
Stav interiéru, prístrojového a medicínskeho vybavenia košickej neonatológie sa postupne zhoršuje / TASR

Na oddelení sú dve izby pre matky s kapacitou osem lôžok. Ženy po pôrode majú zvýšené nároky na hygienu. Napriek tomu majú k dispozícii jednu kúpeľňu, keďže druhá nefunguje kvôli pokazenému odpadu.

„Ďalší problém sú, samozrejme, okná, ktoré zatekajú. Sú to staré okná. Boli postavené vtedy, keď nemocnica, ale rok výroby je 1971. Boli zasadené a spustené do prevádzky v roku 1981, kedy bola spustená nemocnica. Okná dostatočne netesnia, pri daždi zatekajú, v zime cez ne fúka. Keď ich otvoríme, pretože tam máme nedostatočnú klimatizáciu, tiež vlastne starú ako nemocnica, a máme veľa prístrojov, od ktorých je teplo na oddelení, tak potom nám nalietavajú holuby,“ priblížila Chovanová.

V lete je na oddelení extrémne teplo, v zime cez staré okná prefukuje, keďže sa nedajú zavrieť. Počas daždivých dní zatekajú a pod inkubátormi sa tvoria mláky. Peniaze zo zbierky sa teda využijú na rekonštrukciu izieb pre matky, výmenu okien, prípadne kúpu nového ultrazvuku.

Hovorkyňa DFN Zuzana Baníková zdôraznila, že Malenka je nezisková organizácia, ktorá má vlastnú právnu subjektivitu:

„DFN Košice si uvedomuje, že materiálno-technické vybavenie Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny si vyžaduje modernizáciu, lebo je technicky a morálne opotrebované. Pripravuje sa rad riešení, ktoré si však vyžadujú komplexný prístup za súčinnosti ako vedenia samotného oddelenia, tak aj vedenia Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice ako správcu priestorov Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny.“

Darcovská výzva na podporu košickej neonatológie sa začala 5. júna. Odvtedy sa do nej zapojilo takmer 7000 ľudí, pričom zatiaľ sa podarilo vyzbierať približne 180-tisíc eur.

Komentáre