Do hľadania veľkonočných vajíčok sa môžu zapojiť aj Košičania

KošiceZaujímavosti

Tento zvyk bol rozšírený hlavne v západnej Európe.

Počas veľkonočných sviatkov sa pre deti okrem klasickej šibačky a oblievačky realizujú aj aktivity, akou je napríklad hľadanie čokoládových vajíčok. Tie sú zväčša ukryté v tráve a deti majú za úlohou ich nájsť. Predtým než sa táto aktivita dostala až k nám, mala svoju históriu v iných krajinách. 

„Tento zvyk bol rozšírený hlavne v západnej Európe, v oblasti Nemecka a Francúzska, potom sa to samozrejme šírilo ďalej. Podstata spočívala v tom, že deti hľadali veľkonočné vajíčka buď niekde ukryté v záhrade alebo v parku,“ pre Košice Online uviedla etnologička Simona Radová.

Foto
Táto pôvodom nemecká tradícia sa datuje už od 17. storočia / PIxabay

Do tejto aktivity sa budú môcť tento rok zapojiť aj Košičania. Hľadanie vajíčok opäť počas sviatkov realizuje mestská časť Juh.

„V našej mestskej časti bude klasicky na Veľkú noc prebiehať hľadanie vajíčok v Športovo – zábavnom areáli na Alejovej ulici v dňoch 31.3. a 1.4., v čase od 13.00 hod. do 18.00 hod,“ informovala starostka Anna Súkeníková.

Táto pôvodom nemecká tradícia sa datuje už od 17. storočia. Deti spočiatku ukladali do záhrady hniezda, tie sa neskôr zmenili na košíky, do ktorých prinášal vajíčka zajac. Tie neskôr nahradila čokoláda.

Komentáre