Do Humenného sa vrátila časť sochy Štefánika

VýchodZaujímavosti

Torzo diela sa nikdy nepodarilo nájsť.

Na humenskom námestí sa v minulosti nachádzala socha Milana Rastislava Štefánika, ktorú v roku 1952 odstránili. Tento rok sa na svoje pôvodné miesto vrátila hlava sochy. Pravdepodobne je to len odliatok z pôvodného objektu, ktorý kedysi stál pri kaviarni Štefánia. Torzo tela s podstavcom sa doteraz nepodarilo nájsť.

Sochu pravdepodobne postavili v roku 1934. Podľa pamätníkov spolu s podstavcom bola vysoká štyri metre. Michal Kirschner z Humenného uviedol, že na niekoľko rokov sa ju podarilo zachrániť umeleckému stolárovi Ladislavovi Szabóovi, ktorý ju zadebnil. V čase, keď chodil do školy, na vrchu sochy bola červená hviezda. Keď sa socha našla, zlikvidovali ju. „Je ťažko povedať, či to bolo v sobotu alebo v nedeľu. Najprv sa o zbúranie sochy pokúšal pásový traktor. Podarilo sa mu ju strhnúť tak, že sa hlava oddelila od tela sochy. Vtedy zakročil Alexander Kočan a hlavu hodil do fúrika a prikryl zemiakmi,“ skonštatoval Kirschner s tým, že mala byť uskladnená na povale vtedajšieho mestského úradu.

Foto
Socha Milana Rastislava Štefánika v Humennom / TASR

Pásový traktor chcel zhodiť dva pieskovcové kvádre, na ktorých stála socha. Keďže sa mu to nepodarilo, z neďalekých kasární privolali tank. Horný kváder napokon spadol. „Stóóój! zakričal veliteľ na vojakov, pretože sa mu čosi nepozdávalo. Vyskočil na zvyšok podstavca a z otvoru v ňom vytiahol rúrku. Mlčiaci dav sa zhŕkol vôkol neho. Z kovovej rúrky vytiahol listiny a mince,“ vysvetlil Kirschner. Potom zvalili aj druhý podstavec. „Traktorista pripevnil na zvyšok sochy lano a naštartoval stroj. Torzo sa šmýkalo, podskakovalo a občas sa pod ním zaiskrilo. Bežali sme za traktorom až k plotu do kúta parku,“ doplnil Kirschner. Niektorí pamätníci tvrdia, že objekt skončil v Laborci.

Miestny Rotary klub sa v roku 2013 pokúsil nájsť torzo sochy Štefánika. Ako priznal bývalý prezident klubu Anton Ulehla, podľa pamätníkov sochu zatiahli do neďalekého parku pri námestí a zasypali hlinou. Špecializovaná firma im zabezpečila zameriavanie, pričom objavili obrys torza. Jeden a pol metra v zemi však našli len starý betónový plot. „Bohužiaľ, nedopracovali sme sa k tomu. Potom sme park dali do pôvodného stavu a viac sme sa tomu nevenovali,“ dodal Ulehla s tým, že torzo sochy bolo údajne zasypané do základov jedného z rodinných domov v meste.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre