Do jarného upratovania v Košiciach sa môže zapojiť aj verejnosť

KošiceSpravodajstvo

Po zimnom období sa ukázali prvé teplé lúče slnka, a tak sa viacerí z nás púšťajú do jarného upratovania. Inak na tom nie sú ani miestne samosprávy v Košiciach, ktoré nabádajú k čistote aj svojich obyvateľov. Najväčšia mestská časť Západ organizuje jarné upratovanie každoročne pri príležitosti Dňa zeme, teda okolo 22. apríla.

„Každoročne podporujeme aj malé komunitné upratovanie skupín obyvateľov, napr. rukavicami, vrecami na odpad, prípadne odvozom vyzbieraného odpadu. Minulý rok sme upratovali Borovicový háj s výrazným zapojením žiakov zo ZŠ Kežmarská 28, rozhodnutie je vždy podľa aktuálne zisteného stavu. Spravidla ide o lokality nad Sladovňou, Pľuvatko, Čičky, spojnice Levická-Myslavská, okolie ihriska Slobody príp. Borovicový háj,“ pre Rádio Košice povedal starosta Marcel Vrchota.

Foto
V mestskej časti Juh sa jarné upratovanie uskutoční koncom marca až začiatkom apríla / facebook.com/mckosicejuh

V mestskej časti Sever už s veľkým upratovaním po zime začali. Ako pre Rádio Košice uviedol starosta František Ténai, ľudia zmieňujú pri čistení lokalít najmä Park na Aničke:

„Takže na jar zrejme zorganizujeme verejne prvú brigádu práve tam, pretože po poslednej obhliadke sme zistili, že v zime pribudlo niekoľko skládok. Veľmi radi podporíme aktivity našich obyvateľov za čistejší Sever, ak si každý vyčistí okolie svojho domu, kde žije, budeme to mať na jar všetci krajšie.“

V mestskej časti Juh sa jarné upratovanie uskutoční koncom marca až začiatkom apríla. Zapojili sa aj do celoslovenského projektu ku Dňu zeme. Južania budú takisto môcť opäť využiť aj veľkokapacitné kontajnery, presný termín oznámia prostredníctvom svojho webu. Na Jazere môžete odpad do nadrozmerných kontajnerov uložiť od 11. do 18. apríla. Sídlisko tam budú čistiť už zajtra (16.3.) od 14:00 hod., pričom začnú od školy na Galaktickej ulici.

V sobotu (16.3.) od 9:00 hod. budú upratovať aj Sídlisko Ťahanovce, verejnosť sa stretne v parku na Bruselskej. Na sídlisku Dargovských hrdinov upratujú po zime priebežne, no veľké upratovanie je naplánované na apríl, a to na viacerých miestach. Starosta Dominik Babušík nám uviedol, že sa zamerajú najmä na lokality od Prešovskej cesty ku bytovkám, no upracú aj okolie jednotlivých nákupných centier:

„Nesmieme zabudnúť ani na lokalitu Moňok potok, ktorú si budú upratovať obyvatelia sami, a keďže sme uspeli v grantovej výzve na občianske miestne a preventívne služby, budú poriadok v tejto lokalite zabezpečovať tzv. občianske rómske hliadky. Mestská časť na jeseň roka 2023 vyzvala aj majiteľov súkromných pozemkov nachádzajúcich sa v mestskej časti, ktoré sú dlhodobo neudržiavané, či už od neporiadku, alebo rôznych náletových drevín, inváznych rastlín, ale aj tým že sa na daných pozemkoch stretávajú aj rôzne živly, ktoré obyvateľom znepríjemňujú bývanie, či už zakladaním ohňa, tvorením odpadu, alebo stavbou rôznych nelegálnych príbytkov, aby si svoje pozemky v zmysle zákona vyčistili. Mestská časť v týchto jarných mesiacoch následne vykoná kontrolu a majiteľov, ktorí si túto povinnosť nesplnili nahlási na Okresný úrad Košice, ktorý im môže uložiť aj pokutu.“

S jarným upratovaním sa už začalo na Sídlisku KVP. 

„Jarné upratovanie na našom sídlisku sme začali čistením posypového materiálu z jednotlivých ulíc začiatkom marca. Každoročne organizujeme aj dobrovoľnícke brigády zamerané na upratovanie sídliska, do ktorých sa zapájajú obyvatelia, rôzne občianske združenia a organizácie, ktoré pôsobia aj mimo KVP. Tento typ akcie by sme radi zorganizovali v apríli. O presnom termíne budeme verejnosť ešte informovať,“ za miestny úrad informovala Ivana Palaiová.

Centrum Košíc veľké jarné upratovanie ešte iba čaká.

„Každá z troch brigád bude v jednom z obvodov, keďže máme tri obvody v našej mestskej časti, verím, že budú tieto aktivity úspešné a príde množstvo dobrovoľníkov, týmto pozývam všetkých Staromešťanov. Termíny upresníme cez naše sociálne siete,“  za MČ Staré Mesto sa vyjadril starosta Igor Petrovčik.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre