Do Kežmarku sa vracia EĽRO, oslávi svoje 30. výročie

VýchodKultúra

Program vyvrcholí korunováciou Kráľa remesiel.

V Kežmarku dnes odštartoval jubilejný 30. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO), ktorý je už tradične venovaný všetkým remeselníkom a zručným ľuďom vrátane Kráľov remesiel. Hlavné a Hradné námestie sa po dvoch rokov pandémie opäť premenili na uzatvorený areál. V rámci programu, ktorý potrvá do nedele 10. júla, vystúpia nielen Hex, Vidiek, Tublatanka, Emma Drobná či Marián Čekovský, ale aj folklórne súbory a remeselníci z celého Slovenska a susedných európskych krajín.

Festival je najvýznamnejšou a najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku. Je orientovaný na celé rodi­ny a nadväzuje na tradície, keď sa podtatranské mesto Kežmarok pýšilo vyše 40 cechmi a množstvom remeselníckych dielní. Jubilejný ročník je venovaný všetkým remeselníkom a keďže je predovšetkým o tradíciách a ľuďoch, rozhodli sme sa napriek rastúcim cenám a výdavkom ponechať nezmenenú cenu vstupného,“ skonštatoval primátor Kežmarku Ján Ferenčák.

Foto
Hlavné a Hradné námestie sa premenili na uzatvorený areál / facebook.com/www.kezmarok.sk

Remeselníci priblížia návštevníkom svoju činnosť, ktorú si pod vedením majstra budú môcť aj vyskúšať. K dispozícii bude aj predaj remeselných výrobkov. Hovorkyňa Kežmarku Barbora Sosková priblížila, že okrem iných sa predstavia aj divadelné súbory, skupiny historického šermu a bojového umenia:

„Deti sa budú môcť tešiť na Spievankovo, detské mestečko, bábkové divadlo, sokoliarov, predstavenia divadla, zábavné hry a pouličné atrakcie.“

Návštevníci si vychutnajú aj bohatý sprievodný program pre všetky vekové kategórie vrátane modernej hudby, ale aj folklórnych súborov SĽUK, PUĽS, Magurák, Železiar, Lomničan či Čendeš. Hlavné javisko je pri radnici, ďalšie pódiá sú na hradnom nádvorí či pri Bergu. Návštevníci ocenia aj historický parný vlak.

Sosková dodala, že program vyvrcholí korunováciou Kráľa remesiel:

„Súčasťou ponuky kultúrnych podujatí bude aj prehliadka expozícií na Kežmarskom hrade a podujatie Krvavé dejiny, o ktoré je každoročne veľký záujem. Od štvrtka 7. júla do soboty 9. júla bude dokumentárna inscenácia v priestoroch hradu venovaná vysídleniu Nemcov z Československa v rokoch 1945 – 1946, na základe skutočných udalostí, podľa spomienok pamätníkov a archívnych materiálov.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre