Do konca januára bude v Košiciach k dispozícii päť odberných miest zriadených mestom

KošiceKoronavírus

Košice budú pravdepodobne patriť medzi samosprávy, kde sa skríning bude opakovať.

Aj metropola východu sa zapojila do skríningového testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19. Od pondelka (18.1.) do nedele (24.1.) sa ho zúčastnilo 94 772 ľudí, pričom 976 z nich bolo nakazených. Miera pozitivity dosiahla 1,03 percenta. Šírenie nákazy medzi ľuďmi bez domova je pod kontrolou. V plošnom testovaní sa bude pokračovať do konca januára.

Košičania budú mať k dispozícii päť veľkokapacitných odberných miest zriadených samosprávou. Ide o Magistrát mesta Košice na Triede SNP, Spoločensko – relaxačné centrum na ulici Milosrdenstva, Výmenník Važecká na Galaktickej ulici, Kulturpark na Kukučínovej ulici a v Amfiteáter na Festivalovom námestí, ktoré budú otvorené od 9.00 do 17.00 hod. Testovanie bude pokračovať aj v areáli košických oceliarní.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček uviedol, že počas troch týždňov testovania v metropole východu identifikovali približne 2500 infikovaných:

„Ani si neviem predstaviť, že ak by sme nepristúpili k víkendovým testovaniam hneď na začiatku mesiaca, čo by sa v Košiciach dialo.“

Polaček potvrdil, že Košice budú pravdepodobne patriť medzi mestá, kde sa skríning bude opakovať. Celý proces urýchlila elektronická registrácia, ktorú využilo 71 936 ľudí.

„V najväčšej špičke počas testovania sme za jednu minútu v Košiciach dokázali otestovať 100 ľudí,“ uviedol Polaček s tým, že SMS o výsledku testu nebola doručená 20 až 30 ľuďom, čo spôsobil menší výpadok mobilných operátorov:

„V prípade, že nedisponujú papierovým potvrdením, nech neváhajú kontaktovať mesto Košice cez email pomoc@kosice.sk.“

Zdravotníci v mobilnej odberovej jednotke otestovali celkovo 585 ľudí bez domova a klientov pobytových služieb krízovej intervencie. Pozitívny výsledok testu mala jedna osoba. Ako pripomenula námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbáľová, samospráva zorganizovala takéto testovanie po štvrtýkrát:

„Výsledky sa dostavili, oplatilo sa. Túto komunitu osôb v našom meste máme naozaj pod kontrolou, pretože skríningové testovanie odhalilo v iných mestách oveľa väčšiu miestu pozitivity práve v tejto skupine ľudí.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre