Do Košíc dorazilo päť nových autobusov, ďalších desať pribudne do konca októbra

KošiceSpravodajstvo

Prvých cestujúcich odvezú na budúci týždeň.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) bojuje nielen s nedostatkom vodičov, ale aj s čoraz častejšou poruchovosťou vozidiel, kvôli čomu denne nevypravuje desiatky spojov. Situácia by sa však mala začať postupne zlepšovať, a to aj vďaka 36 novým autobusom. Prvých päť vozidiel dnes prišlo do Košíc, aby posilnili vozový park DPMK. Ďalších päť by malo doraziť v piatok (15.10.) a zvyšných päť vozidiel v druhej polovici októbra.

Vozový park DPMK sa do konca mesiaca rozrastie o 15 nových nízkopodlažných a ekologických autobusov Solaris Urbino 12, ktoré sú vybavené klimatizáciou, počítadlom cestujúcich či USB nabíjačkami. Výsledná suma bola napokon vyčíslená na 3,1 milióna eur bez DPH, teda takmer 210-tisíc eur za jeden autobus. Nové vozidlá by mali jazdiť po košických cestách koncom budúceho týždňa.

Foto
Prvých päť vozidiel prišlo do Košíc, aby posilnili vozový park DPMK / Mesto Košice

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček koncom augusta poveril referát protokolu a zahraničných vzťahov magistrátu, aby oslovil dopravné podniky v partnerských mestách v rámci krajín V4 a v Nemecku, aby metropole východu požičali autobusy. Zahraničné dopravné podniky reagovali kladne a DPMK v septembri poskytli 27 vozidiel. Zatiaľ sa využije sedem jazdených autobusov z Ostravy a tri autobusy Karosa z Michaloviec a Humenného.

Vzhľadom na to, že sa v najbližších dňoch ukončí výluka električkovej trate na Slaneckej ceste, od 16. októbra sa do bežnej výpravy DPMK vráti šesť autobusov, ktoré v mestskej časti Nad jazerom dočasne zabezpečujú náhradnú autobusovú dopravu. Po ukončení výluky električkovej trate na Alejovej ulici sa na pravidelné autobusové linky od utorka 19. októbra dostane šesť ďalších vozidiel.

Foto
Autobusy sú vybavené klimatizáciou, počítadlom cestujúcich či USB nabíjačkami / Mesto Košice

„Dlhodobo hovoríme, že je naším cieľom, aby sa Košičania mohli voziť v moderných autobusoch a električkách. Dnes sme k tomu urobili prvý krok a do konca októbra tu budeme mať spolu 15 nových autobusov. Splnili sme tým náš záväzok skvalitniť dopravu v meste a výhodnejšou cenou sa nám podarilo ušetriť aj finančné zdroje z rozpočtu. Teraz je rad na vedení DPMK, aby čo najskôr zaradilo autobusy do bežnej prevádzky, zabezpečilo aj dostatok vodičov, ktorí ich budú môcť riadiť. Cestujúca verejnosť v Košiciach je veľmi náročná. Aj preto verím, že sa už viac nezopakuje situácia z uplynulých týždňov, keď vedenie DPMK výrazne podcenilo komplikácie s nedostatkom autobusov a vodičov. Situáciu budeme pozorne sledovať a vyhodnocovať, pretože nám záleží na tom, aby nám nevypadávali spoje a cestujúci v MHD sa mohli bez problémov dostať všade tam, kde potrebujú,“ reagoval Polaček.

Košičania by mali od budúceho roka cestovať aj 21 novými autobusmi SOR NB 18, ktoré by mali prísť v období medzi januárom a marcom. Jedno vozidlo bude stáť necelých 300-tisíc eur.

Komentáre