Do Košíc sa vracia najväčšia technologická konferencia na Slovensku SlovakiaTech Forum – Expo 2021

KošiceZaujímavosti

Slovensko potrebuje po kríze opäť naštartovať, zobuďme ho inováciami.

Po ročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu do metropoly východu opäť prichádza najväčšia technologická konferencia na Slovensku. Počas SlovakiaTech Forum – Expo 2021 sa v košickom Kulturparku od 14. do 15. septembra predstavia slovenskí i zahraniční odborníci v oblasti inovácií, priemyslu, priemyselných technológií, energetiky, dopravy, logistiky, životného prostredia či vzdelávania.

„Tretí ročník bude výnimočný hlavne tým, že sa uskutoční, pretože v súčasnej dobe nič nie je úplne jasné a pandémia zmenila svet až natoľko, že nie je tak predvídateľný ako v minulosti,“ uviedol pre Rádio Košice prezident konferencie Juraj Miškov.

Podujatie láka verejnosť slovami: Slovensko potrebuje po kríze opäť naštartovať, zobuďme ho inováciami. Prezident konferencie je presvedčený o tom, že inovácie sú najdôležitejší atribút ekonomiky 21. storočia, no naša krajina zaostáva:

„Slovensko je na tom veľmi zle. Vo všetkých rebríčkoch, ktoré sa týkajú inovatívnosti, je Slovensko zaradené na chvost a je označované ako priemerný inovátor. Dôsledok je dlhodobý, ide o celú dekádu, keď na Slovensku nerástol význam vedy, výskumu a inovácií a neinvestovali sa peniaze do rozvoja inovačného ekosystému.“

Foto
Juraj Miškov / SlovakiaTech

Situácii nepomohla ani koronakríza, čo potvrdil aj Miškov:

„Škoda, mohli sme využiť koronakrízu ako impulz na to, aby sme niečo v tejto oblasti urobili. Chápem, že nie je jednoduché dávať odrazu o sto percent viac peňazí na inovácie ako doteraz. Ale dajú sa robiť zmeny v iných oblastiach, napríklad upratať v celom inovačnom ekosystéme, pretože u nás je systém absolútne chaotický a nesystémový. Kompetencie v inováciách rieši päť ministerstiev a pod nimi ešte ďalšie podriadené organizácie.“

Miškov skonštatoval, že tretí ročník podujatia pracuje s termínom „humanity“, teda ľudskosť alebo ľudstvo:

„Pandémia nám ukázala, že ľudskosť je mimoriadne dôležitá. Tu je ľudskosť spájaná s technológiami. Ja som presvedčený o tom, že ľudskosť musí stáť nad všetkými technológiami. Nemôže to byť teda tak, že technológie nás ovládnu, ale my musíme vládnuť technológiám.“

Program SlovakiaTech 2021 je aj tento rok mimoriadne atraktívny a nabitý prezentáciami a prednáškami domácich aj zahraničných spíkrov.

„Program má dve zložky – jedna je konferečná s tromi stageami a druhá je zložka výstavnícka, teda expo, kde budeme prezentovať zaujímavé exponáty,“ doplnil Miškov.

Foto
SlovakiaTech sa uskutoční v košickom Kulturparku / SlovakiaTech

Slovenskú premiéru bude mať napríklad lietajúce auto AirCar profesora Štefana Kleina. Odprezentované budú aj najlepšie projekty, ktoré vznikli na Technickej univerzite a Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Slovenská technická univerzita v Bratislave bude prezentovať expozíciu týkajúcu sa budúcnosti mobility v mestách.

„Veľmi zaujímavá bude prezentácia Holanďana Marka Posta, ktorý v roku 2013 ako prvý vyrobil mäso v skúmavke a bude prezentovať možnosti stravovania v budúcnosti. Z domácich to je napríklad odborník na IT bezpečnosť a etický hacker Eduard Jenčo, ktorý bude prezentovať simulovaný útok na jeden zo strategických cieľov. Ľudia budú mať možno zimomriavky, keď na to budú pozerať. Okrem toho ponúkne v rámci programu aj workshop pre ľudí, ako chrániť svoje súkromie pred technológiami,“ dodal Miškov s tým, že podmienkou je tento rok vzhľadom na protiepidemiologické opatrenia povinná registrácia všetkých návštevníkov a prekryté horné dýchacie cesty:

„Máme tu partnera, ktorým je inovatívna firma v oblasti čistenia vzduchu formou technológie, ktorá zabíja všetky vírusy a baktérie, v priestoroch Kultuparku cirkuluje čistený vzduch, čiže minimalizujeme akékoľvek možné riziko, ktoré by mohlo vzniknúť.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre