Do Prešova mieri festival Ekotopfilm – Envirofilm

PrešovKultúra

Tradične ponúkne dokumentárne filmy aj diskusie.

Metropola Šariša sa na chvíľu zastaví, aby upriamila pozornosť na globálne problémy. Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta na dva dni do Prešova. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu. Okrem filmov z celého sveta festival počas dvoch dní prináša aj dve sprievodné diskusie. Na svoje si prídu aj žiaci základných a stredných škôl, pre ktorých je pripravený doobedný Junior festival v priestoroch Kina Scala. Vstup na festival je voľný.

Cieľom festivalu je podľa samotného mesta inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. V rámci celého roka prináša festival Ekotopfilm – Envirofilm do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka festivalu. „Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie je už iné. Obdobie, ktoré v súčasnosti žijeme je výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou. Vidíme to v našich festivalových filmoch každý rok. Tento rok premietame niekoľko filmov, ktoré dokazujú, že naša planéta je už odlišná, ako sme ju poznali. Ľudia často myslia iba na svoj komfort a neplánujú zmeniť svoj životný štýl. My sa snažíme verejnosť inšpirovať k zmene,’’ vysvetlil zmysel podujatia generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Foto
Okrem filmov z celého sveta festival počas dvoch dní prináša aj dve sprievodné diskusie a program pre deti  / FB Ekotopfilm

Primátorka Prešova Andrea Turčanová uviedla, že mesto sa neustále snaží viesť občanov k ochrane životného prostredia. Zdôraznila, že už deti v materských i základných školách separujú odpad a počas školského roka je pre ne pripravených aj množstvo aktivít v Ekoparku. „Samozrejme, stále hľadáme nové možnosti aj pre obyvateľov na sídliskách. Okrem toho sme podporili aj prvý bezobalový obchod v Prešove a veríme, že v našom meste nebude jediný," dodala.

Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm si budete môcť užiť v utorok 11. a stredu 12. decembra v kultúrnom centre Wave. Doobedie patrí Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16:00 do 21:30 poskytne divákom pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú životné prostredie, ale aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. Predstaví tajomstvá každodenného života kamčatských medveďov, odhalí čierny trh so slonovinou, ponúkne inovatívne dizajnové riešenia, alternatívy jednorazových plastov, ale aj cyklovýlet po Nórsku.

Program je obohatený o dve diskusie. O živých riekach porozprávajú tvorcovia filmu Živá rieka v utorok o 18:00, pričom sa podelia nielen o zážitky z natáčania, ale priblížia aj význam nespútaných riek. Na tému znižovania komunálnych odpadov v meste Prešov v stredu 12. decembra o 18:00 sa k tejto téme uskutoční diskusia Kus cesty za nami – nové výzvy pred nami.

 

Zdroj: SITA

 

 

Komentáre