Do Prešova príde 6 nových českých autobusov za 1,5 miliónov eur

PrešovSpravodajstvo

Dopravný podnik mesta Prešov pokračuje v modernizácii vozového parku. Vedenie mestskej spoločnosti už podpísalo zmluvu na dodávku prvých šiestich moderných a ekologických autobusov s dieslovým pohonom od českej spoločnosti SOR.

Foto
Mestská spoločnosť získa tieto autobusy vďaka dotácii z Integrovaného regionálneho operačného programu. (Ilustračná fotografia)) / TASR

Cestovanie v prešovskej MHD bude opäť o niečo komfortnejšie. Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov sa postupne rozšíri o úplne nové dieslové autobusy, ktoré budú nízkopodlažné a zároveň šetrné k životnému prostrediu. 

Vedenie prešovského dopravného podniku podpísalo zmluvy na dodanie prvej časti vozidiel s českou spoločnosťou SOR Libchavy spol. s r.o., ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže na dodávku celkovo 15 dieslových autobusov. Súťaž už prešla kontrolou na Úrade pre verejné obstarávanie.

Mestská spoločnosť získa tieto autobusy vďaka dotácii z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorá bude v objeme 95% z ich celkovej ceny. Zostávajúcich 5% zafinancuje DPMP.

Po ukončení kontroly zmluvy zo strany riadiaceho orgánu môžu do Prešova už v najbližších mesiacoch doraziť 4 kĺbové autobusy a 2 krátke autobusy, ktoré zatraktívnia cestovania v MHD.  

Zmluvná cena štyroch 18-metrových autobusov je 1.112.000 eur bez DPH a celková cena dvoch 12-metrových autobusov je 390.000 eur bez DPH. 

 

Foto

Všetky vozidlá budú plne nízkopodlažné, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná. Chýbať nebude moderný informačný systém vrátane LCD monitorov v interiéri a USB nabíjačky na madlách pre nabíjanie telefónov. 

Autobusy budú taktiež vybavené označovačmi na cestovné lístky, ktoré už budú predpripravené na platbu kartou priamo vo vozidle. Chýbať nebude ani kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení prípadných nepríjemných situácií. 

Nízkoemisný motor triedy Euro 6D bude šetriť životné prostredie v Prešove a okolí. Prvé vozidlá budú taktiež vybavené systémom automatického počítania cestujúcich (APC), ktorý už máme aj v niektorých prešovských trolejbusoch a vďaka nemu dokážeme vypracovať presné štatistiky o obsadenosti liniek a spojov.

Záručná doba na vozidlá je 36 mesiacov, resp. 240-tisíc km (podľa toho čo nastane skôr). Záruka na karosériu je 10 rokov a záruka na povrchovú úpravu (lak) je 7 rokov. Minimálna životnosť vozidiel je 10 rokov.

Komentáre