Do Prešovskej detskej univerzity sa prihlásilo takmer 240 školákov

PrešovSpravodajstvo

Organizátori si pre nich pripravili bohatý program.

Na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove sa včerajšou (8.7.) imatrikuláciou začal 17. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU), ktorá vyvrcholí v piatok 12. júla slávnostnou promóciou. Tohtoročná téma znie Keď ťa kopne múza. Organizátori sa tak inšpirovali múzami z gréckej mytológie. Deti sa môžu tešiť na umenie v rôznych podobách, od stredovekých remesiel vrátane hrnčiarstva, výroby erbov, krúžkového brnenia, cez kaligrafiu až po hravé experimenty s farbami.

„Deti v sebe objavia Leonarda da Vinciho, pozrú sa okienkom do histórie, zahrajú sa na malých architektov. Múza bude učiť deti písať poéziu – zapojíme aj umelú inteligenciu, múzu si budú obliekať, múzou sa stanú hviezdy vo vesmíre, nezabudneme na múzu po európsky v súvislosti s výročím vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie,“ povedal jeden z hlavných organizátorov PDU Martin Javor.

Foto
Do Prešovskej detskej univerzity sa prihlásilo takmer 240 školákov / PU/Peter Haľko ml.

Súčasťou programu sú workshopy o španielskom umení či múze od Francúza, ale aj rôzne športové aktivity. Školáci bližšie spoznajú podmorský svet, prácu s kameňom a drevom, Tháliu v divadle a zažijú aj putovanie za deviatimi múzami.

„Naši magisterčekovia sa stretnú s múzami histórie aj súčasnosti mesta Prešov. Stretnú sa s múzami a hviezdami médií, kultúry, športu, ale aj tými na oblohe. Budeme si pripomínať, že sa celý život učíme a bude nás zaujímať, čo je pre našich študentov múzou,“ uviedla riaditeľka Ústavu pedagogiky, andragogiky a psychológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU Lenka Pasternáková.

Školáci navštívia Krajskú galériu v Prešove či Divadlo Jonáša Záborského. Zároveň na nich čaká aj výmenná burza kníh. Bakalárčekami sú žiaci prvého až štvrtého ročníka základných škôl (ZŠ) a magisterčekami školáci piateho až deviateho ročníka ZŠ, respektíve zodpovedajúcich tried osemročných gymnázií. PDU zabezpečuje 58 tútorov z radov študentov PU a vyše 40 lektorov – pedagógov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre