Do ulíc Budapešti vyšli tisícky zdravotníkov

EurópaSpravodajstvo

Okrem iného žiadajú 30-percentné zvýšenie miezd.

Na budapeštianskom Námestí hrdinov dnes protestovali tisícky zdravotníkov proti postoju vlády premiéra Viktora Orbána k pracovníkom rezortu zdravotníctva. Demonštranti požadujú zrušenie štatútu pracovníka zdravotnej služby, ktorý bol zavedený v marci tohto roka. Vláda tak zdravotníkom pracujúcim v štátnych zdravotných zariadeniach zmenila dovtedajší štatút zamestnanca verejnej služby na štatút pracovníka zdravotnej služby.

Z viac ako 110-tisíc ľudí takmer 4000 osôb odmietlo podpísať zmluvu, ktorá okrem iného obsahuje aj nevýhodnejšie odmeňovanie nadčasov. Tí odišli v najťažšom období tretej vlny pandémie koronavírusu.

Foto
Do ulíc vyšli tisícky ľudí / TASR

Predseda Maďarskej komory zdravotníckych pracovníkov Zoltán Balogh tvrdí, že vláda takýmto spôsobom podrazila zdravotníkov:

„Počas prípravy právnej normy kabinet nezohľadnil postoje komory, neprijal jej návrhy a návrh zákona nekonzultoval.“

Balogh zdôraznil, že zákon o štatúte zdravotníkov obsahuje viaceré rozpory a je nespravodlivý. Odchod zdravotníkov, ktorí nesúhlasili s novým štatútom, bol podľa neho obrovskou stratou z hľadiska zdravotníctva v ťažkom období pandémie.

Zdravotníci v uliciach žiadajú 30-percentné zvýšenie miezd od 1. septembra, novú mzdovú tabuľku zdravotníckych pracovníkov zosúladenú s pomermi lekárskej mzdovej tabuľky či zriadenie systému rizikových príplatkov pre všetky oblasti starostlivosti o pacientov.

Na protest prišli nielen opoziční politici, ale aj viaceré zdravotnícke a občianske organizácie aj päť odborárskych konfederácií. Počas demonštrácie sa prečítali listy ministra vnútra Sándora Pintéra a šéfa rezortu ľudských zdrojov Miklósa Káslera, ktorý je zodpovedný aj za zdravotníctvo. Dav však pískal, vykrikoval a požadoval odstúpenie Káslera.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre