Dobové oblečenie i pôsobivý film. V Košiciach ožívajú spomienky na slávny šampionát spred 50 rokov

KošiceŠport

Písal sa 14. február 1970 a pozornosť celého športového sveta sa upierala na Štrbské Pleso. V čerstvo vybudovanom areáli sa zišla elita svetového lyžovania v severských disciplínach a Československá televízia odvysielala svoj prvý farebný prenos.

Foto
Výstava v STM ponúka cenné dobové kúsky / KOŠICE ONLINE

Majstrovstvá sveta zmenili Štrbské Pleso na nepoznanie. Vybudované boli hotely Panoráma a FIS, či ubytovne Jedľa, Smrek a Zrubová ubytovňa. V Novom Smokovci pribudol hotel park, v Starej Lesnej zotavovňa Ceva a v Tatranskej Lomnici hotel Uran. Zrekonštruované boli ozubnicová železnica i popradské letisko a prístupové cesty do Tatier. To všetko s jediným cieľom – zabezpečiť dokonalé podmienky pre Majstrovstvá sveta v severských disciplínach.

Pripomenúť si veľkú slávu spred polstoročia pomôže aktuálna výstava "Spomienky na biele opojenie", ktorú práve otvorili v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach.

„Touto výstavou si pripomíname dve veci. Spomíname si ňou na prvého generálneho sekretára Slovenského olympijského výboru pána Jána Mráza, ktorý bol v roku 1970 generálnym sekretárom majstrovstiev sveta a všetky cenné dokumenty vtedy odovzdal do lyžiarskeho múzea v Kremnici. To už vyše desať rokov spravuje Slovenské olympijské a športové múzeum. Druhým motívom výstavy je pripomenutie si jednej z najvýznamnejších športových udalostí organizovanej na Slovensku,“ pomenovala dôvody vzniku pôsobivej športovej výstavy riaditeľka Slovenského olympijského a športového múzea Zdenka Letenayová.

Galéria k článku

Návštevníkov výstavy určite zaujmú cenné veci z archívu organizačného výboru.

„Máme tu napríklad dokumenty o pridelení MS z roku 1967, keď vybrali Tatry na rokovaní Medzinárodnej lyžiarskej federácie v libanonskom Bejrúte. Sú tu však aj veci priamo z MS. Vydaného bolo množstvo propagačného materiálu a máme tu aj cenné oblečenie, ktoré je aj po päťdesiatich rokoch z dobre zachovanom stave,“ pozýva do múzea Z. Letenayová.

Pôvod dobových overálov má pritom zaujímavé pozadie. „Časť nám poskytol pán Mráz, ale niektoré kusy oblečenia sme získali nedávno úplnou náhodou od pána Ludvíka Beneša, ktorý bol zaťom traťového rozhodcu, pána Livara. Jeho dcéra nám povedala, že to má doma a otec v tom dokonca rúbal drevo. Vďaka tomu tak máme k dispozícii kompletný odev traťového rozhodcu z MS. Múzejníctvo je aj o tom, že sa niekedy dostanete k veciam zvláštnym spôsobom.“

Foto
Takto malo vyzerať pojazdné stanovište novinárov / KOŠICE ONLINE

Zaujímavý je určite aj návrh špeciálneho autobusa pre novinárov, v ktorom mala byť už v roku 1970 televízia s priamym prenosom. Pre televíziu išlo celkovo o prelomové podujatie. Československá televízia totiž odvysielala práve z Vysokých Tatier svoj prvý farebný priamy prenos. Dôkaz o ňom sa však nehľadal ľahko.

Napokon sme našli aspoň fotografiu, ktorá ukazuje ľudí stojacich pred výkladom obchodu v Bratislave. Stoja na ulici a sledujú farebný prenos,“ pokračuje Letenayová, ktorá upozorňuje aj na pamätnú knihu s podpismi vtedajších predstaviteľov strany a vlády. Na čele s prezidentom Ludvíkom Svobodom.

„Prezident Svoboda sa osobne zúčastnil otváracieho ceremoniálu na Štrbskom plese a v knihe sú aj podpisy vtedajších politikov Husáka či Štrougala. Z pohľadu histórie sú to cenné dokumenty,“ podotýka šéfka olympijského a športového múzea.

Foto
Od slávneho šampionátu uplynulo vyše pol storočia / KOŠICE ONLINE

V prípade záujmu o návštevu tejto výstavy si skúste vyhrať aspoň hodinku. Väčšinu z nej totiž zhltne sledovanie zaujímavého filmu približujúceho udalosti z februára 1970.

Ide o stredometrážny film, ktorý sa nám podarilo zapožičať po digitalizácii od Slovenského filmového ústavu. Má približne 40 minút a dokonale dokumentuje dianie z majstrovstiev sveta. Pre pamätníkov, ale aj pre mladšiu generáciu bude zaujímavé posedieť si a vidieť aj neuveriteľné množstvo snehu a vtedajšiu podobu Štrbského plesa,“ dodáva pre košiceonline.sk Zdenka Letenayová.

Výstava pri príležitosti päťdesiateho výročia MS v lyžovaní v severských disciplínach na Štrbskom Plese potrvá v Slovenskom technickom múzeu do polovice septembra. Následne sa presunie do Podtatranského múzea v Poprade, kde ju budú môcť návštevníci vidieť od 28. októbra 2020 do 6. decembra 2020.

Foto

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre