Predchodcom pohľadnice, ako ju poznáme dnes, sa stal korešpondenčný poštový lístok. Rakúsko-uhorská poštová správa bola prvou na svete, ktorá zaviedla jeho používanie od 1. októbra 1869. Autorom bol profesor politickej ekonómie na vojenskej akadémii vo Viedni Dr. Emanuel Herrmann. Korešpondenčný lístok bol štátnym tlačivom – ceninou predávanou na poštách, ofrankovanou vytlačenou dvojgrajciarovou známkou.
Za kolísku vianočných pohľadníc, aké používame dodnes, považujeme Anglicko. Rôzne zdroje uvádzajú, že autorom prvej vianočnej pohľadnice bol maliar John Callcott Horsley. Stalo sa tak v roku 1843 v Londýne. Veľkosť tejto vianočnej a novoročnej pohľadnice bola 8,5 x 14,5 centimetra. Bolo vytlačených celkovo tisíc kusov, pričom každá pohľadnica sa predala za jeden šiling, čo bola na vtedajšie pomery príliš vysoká cena. Postupne si ale vianočné a novoročné pohľadnice získali takú popularitu, že už v roku 1850 si ich mohli kúpiť široké vrstvy obyvateľstva.
Vo fonde Historickej tlače Východoslovenského múzea v Košiciach sa nachádza 110 kusov vianočných pohľadníc z rôznych období a krajín. Prevažujú pohľadnice z rokov 1948 – 1989, ale možno nájsť aj pohľadnice z obdobia I. ČSR alebo rakúsko-uhorskej monarchie. Bližšie si ukážeme pohľadnice zo spomínaných starších období, ktoré sa vyznačujú dobovou grafikou a vtedy aktuálnymi námetmi.
V rokoch Prvej svetovej vojny sa objavovali pohľadnice s námetmi vojaka a jeho milej, ktoré mali demonštrovať fakt, že aj v takých ťažkých časoch počas náročnej služby sa slávia Vianoce.
Populárne bolo zobrazovanie vianočného stromčeka s darčekmi a zväčša detskými postavami, ako aj pohľady na zasneženú krajinu. K Vianociam patria aj zimné radovánky detí, ktoré boli tiež obľúbeným námetom pre pohľadnice.
Častým symbolom a motívom vianočných pohľadníc bolo aj zobrazenie sv. Mikuláša pri stromčeku s darčekmi.
V dnešných časoch klasické papierové pohľadnice ustupujú elektronickým formám pohľadov, no napriek tomu stále zostávajú milou spomienkou a v niektorých prípadoch aj zberateľskou raritou.
PhDr. Richard Papáč
Východoslovenské múzeum v Košiciach