Vyzbierané peniaze putujú do Afriky.
Koledovanie je už tradične dôležitou súčasťou vianočných sviatkov. Pred 30 rokmi však vznikla iniciatíva, ktorá tejto činnosti pridáva ďalší význam. Okrem toho, že si prajeme a vinšujeme všetko dobré, zároveň môžeme pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. Súčasťou koledovania Dobrej noviny je totiž verejná zbierka, ktorá je určená na podporu humanitárnych projektov v Afrike.
„Je to pre mňa veľká vďačnosť, že môžeme už 30 rokov ohlasovať radostnú zvesť o narodení Ježiša Krista. Hoci boli ťažké časy, napríklad pandémia, ale podarilo sa nám to a určite to spája rodiny, ktoré prijímajú koledníkov a samotné deti, ktoré sa na koledu pripravujú, nacvičujú rôzne vinše, koledy a piesne. A takisto popri tom tá zbierka, ktorá môže podporiť rôzne projekty v Afrike a pomôcť chudobným ľuďom, ktorí to potrebujú,“ uviedol koordinátor Dobrej noviny v Košickej arcidiecéze Martin Pastyrik.
Dobrá novina už podporila vyše 400 projektov v 16 afrických krajinách, a to sumou 16 miliónov eur. Témou tohtoročného koledovania je Zažnime hviezdy nádeje, pričom reaguje na Jubilejný rok 2025, ktorý vyhlásil pápež František. Priniesť má obnovu atmosféry dôvery a nádeje.
„Peniaze poputujú do Afriky, konkrétne na štyri ťažiskové projekty. Bude to projekt Nádej na život, čiže nemocnica Nepoškvrnenej Panny Márie v Mapurdite v Južnom Sudáne, druhý projekt je zameraný na zdravie, čiže detská nemocnica v Ugande. Tretí projekt sa zameriava na prijatie, čiže základná škola sv. Františka pre deti so sluchovým znevýhodnením v Čisare v Keni a štvrtý projekt je o nádeji na odpustenie pre základnú školu s materskou školou sv. Angely a materskou školou sv. Uršuly v Etiópii,“ doplnil dobrovoľník.
Projekty sa okrem toho zameriavajú na vybudovanie pitnej vody, vzdelávanie mládeže, prácu s mladými matkami či zdravotnú starostlivosť pre zraniteľné osoby. Verejnosť môže na tento účel prispieť aj bez toho, aby doma prijala koledníkov, a to prostredníctvom bankového prevodu, cez mobilnú aplikáciu alebo poštovou poukážkou.