Dobrovoľníci zo zahraničia oživia slovenské hrady

SlovenskoSpravodajstvo

Na účastníkov čakajú prezentácie krajín a kultúr dobrovoľníkov.

Pri obnove hradov prídu na Slovensko pomáhať dobrovoľníci z celého sveta. Tentoraz ich bude 68, konkrétne z Brazílie, Dánska, Taiwanu, Nemecka, Talianska, Turecka a iných krajín na ôsmich medzinárodných dobrovoľníckych táboroch (workcampoch). Za organizátorov z občianskeho združenia Inex Slovakia o tom informovala Miroslava Zváčová.

Dobrovoľníci pomôžu s renováciou hradov v Brekove, Šebeši a v Uhrovci. „Pripravia zábavné voľnočasové aktivity a výlety pre ľudí s postihnutím v DSS Integra v Bratislave, OZ Barlička v Prešove či pre deti v Šuranoch. Pomoc potrebuje aj dedinka Slatinka pri Zvolene, kde sa budú realizovať najmä environmentálne práce. Tí, ktorí sa radi starajú o zvieratá, ocenia workcamp v Zlatnej na Ostrove,“ uviedla Miroslava Zváčová. Na každom tábore sa uskutoční podujatie „Hody kultúr“. Na účastníkov čakajú prezentácie krajín a kultúr dobrovoľníkov. 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor (workcamp) sa uskutočnil po skončení prvej svetovej vojny. „Tábory trvajú jeden až tri týždne a ročne sa ich zúčastní 14-tisíc dobrovoľníkov, ktorí vycestujú a pomôžu bez nároku na mzdu. Odmenou sú im nové priateľstvá, zlepšenie sa v cudzom jazyku, stávajú sa samostatnejší, tolerantnejší, flexibilnejší a otvorenejší novým výzvam,“ dodala Zváčová.

 

Zdroj: TASR

Komentáre