Po zrušení colnej línie podľa britského ministra začnú „extrémne hladké a extrémne efektívne colné opatrenia.“
Veľká Británia sa bude pravdepodobne snažiť dohodnúť na dočasnej colnej únii s krajinami, ktoré v EÚ zostávajú. Dôvodom je snaha zabrániť chaosu, ktorý by mohol nastať, keby sa colná únia zrušila zo dňa na deň.
Podľa ministra Davida Davisa by takéto obdobie mohlo trvať zhruba dva roky. Následne budú zavedené „extrémne hladké a extrémne efektívne colné opatrenia.“
Na prechodnom období sa s ním zhodujú aj britský minister obchodu Liam Fox a minister financií Philip Hammond. V spoločnom článku napísali, že po formálnom vystúpení Veľkej Británie z únie by malo existovať „časovo obmedzené“ prechodné obdobie s cieľom vyhnúť sa „riskantnej situácii“ pre ľudí a firmy.
Britská vláda ohlásila že chce čím skôr začať rokovania s členskými štátmi EÚ o špeciálnych vzťahoch, ktoré budú zahŕňať dohodu o voľnom obchode medzi Londýnom a úniou. EÚ upozornila, že tieto rokovania musia počkať, kým sa nedosiahne pokrok v troch kľúčových otázkach, týkajúcich sa brexitu. Akú sumu peňazí Veľká Británia bude musieť zaplatiť, aby urovnala svoje záväzky voči bloku, či sa na írskych hraniciach zavedú kontroly a clá, a aké bude postavenie troch miliónov obyvateľov členských krajín EÚ žijúcich vo Veľkej Británii.
Zdroj: TASR