Dočasný most cez Hornád je poškodený. Hasiči odmietajú zneváženie ich práce

VýchodSpravodajstvo

Provizórium je zatiaľ prejazdné.

Po tom, čo minulý rok v októbri došlo k zrúteniu časti mosta cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou, uplynulý pondelok (18.1.) bolo sprejazdnené dočasné premostenie. To však nevydržalo ani päť dní a poškodilo sa. Ide o majetok Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky. Jeho výstavbu zabezpečoval Okresný úrad Košice-okolie v súčinnosti s armádou a Hasičským a záchranným zborom (HaZZ).

„Správa ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) aj napriek tomu, že nemá k tomuto premosteniu žiadny majetkoprávny vzťah, v piatok (22.1.) podvečer provizórne opravila poškodené časti konštrukcie tak, aby bol možný prejazd. Je však nevyhnutné bezodkladne zabezpečiť komplexnú opravu premostenia, keďže časť dosiek je stále polámaných alebo sú prehnité. Železná konštrukcia, ktorá drží drevenú mostnicu, je vytrhnutá a uvoľnená. Aj preto sa kraj snaží spojiť so štátnymi orgánmi, ako Okresný úrad Košice-okolie a Správa štátnych hmotných rezerv SR, aby urobili nápravu. Nerozumieme, prečo premostenie, ktoré dodala Správa štátnych hmotných rezerv SR, nevydržalo ani päť dní,“ reagovala hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Foto
Dočasné premostenie rieky Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou / TASR

Košický župan Rastislav Trnka ocenil zamestnancov Správy ciest KSK:

„Tak ako minulý víkend promptne vykonávali práce na nedokončenom stavenisku nad rámec dohodnutých povinností, aj teraz reagovali veľmi rýchlo a provizórne opravovali toto premostenie. Keďže prejazd po tomto premostení nie je bezpečný a je ohrozená bezpečnosť cestnej premávky a životy ľudí, verím, že sa štátne orgány rozhýbu a zabezpečia nápravu do niekoľkých hodín. Ak k tomu nedôjde, budeme musieť premostenie uzavrieť a znovu sprejazdniť obchádzkovú trasu.“

Prezídium HaZZ tvrdí, že Trnka svojimi vyjadreniami znevážil snahu štátnych orgánov pomôcť samospráve vyriešiť dlhodobo zanedbávanú situáciu:

„Správa štátnych hmotných rezerv SR a silové rezorty totiž sanovali problém, s ktorým si KSK nevedel poradiť. Okresný úrad Košice-okolie oslovil Správu štátnych hmotných rezerv SR, HaZZ a Ozbrojené sily SR s požiadavkou o súčinnosť pri riešení situácie.“

Hasiči zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom začiatkom decembra naviezli a uskladnili na miesto potrebný materiál.

„So začatím samotného premostenia sa čakalo, kým súkromná spoločnosť najatá krajom dokončí búracie práce a odstráni sutiny – čo sa stalo 18. decembra. Následne, v novom roku 4. januára, začal HaZZ a OS SR s prácami na výstavbe mostového provizória. Celá výstavba trvala rekordne krátky čas – 12 dní, pričom Záchranná brigáda HaZZ z Humenného zabezpečovala na stavbu denne 8 príslušníkov. Práce boli ukončené 15. januára 2021,“ spresnilo Prezídium HaZZ.

„Podľa našich informácií starostka susednej obce Malá Lodina už viackrát pred uzatvorením mosta upozorňovala KSK na jeho nevyhovujúci stav, naposledy v júni 2020. Občania od uzatvorenia mosta museli využívať dlhšiu nevyhovujúcu a obchádzkovú trasu, ktorá komplikovala dojazd aj pre zložky integrovaného záchranného systému. Keďže kraj nevyvíjal iniciatívu s riešením dočasného premostenia, pomocnú ruku podal štát,“ reagoval minister vnútra Roman Mikulec s tým, že zástupca Správy ciest KSK označil stavebno-technický stav mosta za bezchybný.

Hasiči zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom mali dnes doviezť 50 kusov drevených fošní – mostín a kovové úchyty na uchytenie obrubníkov. Prezídium HaZZ dodalo, že mostiny, ktoré cez víkend vymenila Správa ciest KSK, boli z rezerv, ktoré na miesto doniesli hasiči pri naskladňovaní materiálu.

 

Komentáre