Situácia paralyzovala kľúčové sektory.
Milióny Španielov a Portugalčanov sa včera (28.4.) ocitli bez dodávok elektrickej energie. Španielsko v tejto súvislosti vyhlásilo mimoriadny stav. Tamojšie ministerstvo vnútra konkretizovalo, že sa to bude týkať tých regiónov, ktoré o to požiadajú. Autonómne spoločenstvá Madrid, Andalúzia a Estremadura požiadali ústrednú vládu o prevzatie kontroly nad verejným poriadkom a ďalšími svojimi funkciami. V uliciach bolo kvôli zaisteniu bezpečnosti nasadených 30-tisíc policajtov.
Výpadok prúdu, ktorý nastal okolo poludnia, paralyzoval kľúčové sektory vrátane dopravy či telekomunikácie, pričom dočasne zasiahol aj juhozápad Francúzska. Jeho presná príčina nie je známa. Do úvahy pripadá viacero verzií. Portugalská energetická spoločnosť REN oznámila, že výpadok mohol spôsobiť zriedkavý atmosférický jav, ktorý zapríčinilo neobvyklé teplé počasie a následné anomálne oscilácie vo vedeniach veľmi vysokého napätia, čo spôsobilo poruchy v celej prepojenej európskej sieti.
Španielska energetická spoločnosť Red Eléctrica de España (REE) a portugalská vláda tvrdia, že príčinou včerajšieho rozsiahleho výpadku dodávok elektrickej energie nebol kybernetický útok, čo však prešetrí španielsky najvyšší súd:
„Na základe analýzy, ktorú sme doteraz mohli vykonať, môžeme vylúčiť kybernetický bezpečnostný incident v zariadeniach. V riadiacich systémoch spoločnosti Red Eléctrica nedošlo k žiadnemu typu narušenia, ktoré by mohlo spôsobiť tento incident,“ skonštatoval riaditeľ REE Eduardo Prieto.
„V Portugalsku nemáme v tejto fáze žiadne informácie súvisiace s kybernetickým útokom alebo nepriateľským činom. Zdá sa, že v Španielsku došlo k problému v sieti na prenos energie,“ reagoval hovorca vlády António Leitão Amaro.
Odborník na energetiku John Kemp zdôraznil, že príčiny výpadku môžu vyšetrovatelia zistiť o niekoľko mesiacov:
„Tento región má jeden z najvyšších podielov výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov na svete, takže výpadok bude prípadovou štúdiou o spoľahlivosti obnoviteľných zdrojov, ako aj o ich opätovnom spustení po rozsiahlej poruche.“
Španielsky premiér Pedro Sánchez oznámil, že tamojšia vláda zriadila komisiu na vyšetrenie príčin jedného z najväčších výpadkov v histórii Európskej únie (EÚ), ktorý chce poznať aj Európska komisia (EK), aby sa z tohto incidentu poučila do budúcnosti.
„Prijmú sa všetky potrebné opatrenia, aby sa to už neopakovalo,“ doplnil Sánchez.
Krajne pravicová strana Vox pripísala výpadok nedostatku jadrovej energie v krajine, čo Sánchez odmietol:
„Tí, ktorí spájajú tento incident s nedostatkom jadrovej energie, klamú alebo dokazujú svoju nevedomosť.“
Brusel spolupracuje s národnými prevádzkovateľmi elektrických sietí v obidvoch krajinách. EK bude podľa jej hovorkyni Pauly Pinhovej veľmi pozorne skúmať príčiny výpadku, ako dobre bola EÚ pripravená a aké ponaučenia je možné z takejto udalosti vyvodiť.
EK odmietla špekulácie, že príčinou výpadku bol vysoký podiel energie z obnoviteľných zdrojov, čo potvrdila aj Pinhová:
„Španielski a portugalskí prevádzkovatelia majú dobré skúsenosti s vysokým objemom výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.“
Na väčšine územia obidvoch krajín sa dnes v ranných hodinách podarilo obnoviť všetky dodávky elektrickej energie. Verejný život sa postupne vrátil do normálu. Okrem iného bola obnovená verejná doprava a úrady, nemocnice a školy sú opäť otvorené.
Sánchez povedal, že zo siete za päť sekúnd zmizlo 15 gigawattov energie, teda 60 percent spotreby krajiny. Potenciálne príčiny sa podľa jeho slov analyzujú a nijaká hypotéza doposiaľ nebola vylúčená. Zdroj rozsiahleho výpadku bol podľa úradujúceho portugalského premiéra Luísa Montenegra na Pyrenejskom polostrove.
Zdroj: TASR